Β’ ΕΠΣ Έβρου: Στο Τυχερό θα κριθεί ο τίτλος του κεντρικού ομίλου

Β’ ΕΠΣ Έβρου: Στο Τυχερό θα κριθεί ο τίτλος του κεντρικού ομίλου

Στο γήπεδο του Τυχερού θα κριθεί ο πρωταθλητής του κεντρικού ομίλου της Β’ κατηγορίας Έβρου, μετά τους αγώνες της 23ης αγωνιστικής στον Νότιο Όμιλο και της 21ης και προτελευταίας σε Βόρειο και Κεντρικό Όμιλο συνεχίστηκαν το Σαββατοκύριακο τα πρωταθλήματα της ΕΠΣ Έβρου στην Β’ κατηγορίας.

Το ενδιαφέρον πλέον εντοπίζεται μόνο στον Κεντρικό ομιλο όπου μια αγωνιστική πριν το φιναλε γίνεται μάχη ανάμεσα σε Ένωση Λυκόφης Κορνοφωλιάς, Ορφέας Σοφικού, αλλά και την Ένωση Κυανής Ασβεστάδων που συνέχισαν με νίκες. Έτσι στο φιναλε του πρωταθλήματος και στο Τυχερό όπου αγωνίζεται η Ένωση Λυκόφη Κορνοφωλιά (51 βαθμοί) θα κριθούν πολλά, ενω και το Σοφικό (50 βαθμοί) αγωνίζεται στο Διδυμότειχο με την ΑΕΔ Β’, ενω η Ένωση Κυανής Ασβεστάδων (49 βαθμοί) υποδέχεται τον Πυρσό Σιδηρούς.

Στον Νότιο Όμιλο η μέγαλη νίκη τίτλου της ΠΑΕ Νίψας επί της Νίκης Απαλού στο ντερμπι ανόδου ξεκαθάρισε και τα πάντα 3 αγωνιστικές πριν το φιναλε, αφού η Νίψα θέλει 1 βαθμό στα παιχνίδια με Δορίσκο, Ν. Χιλή και Μάκρη.

Τέλος στον Βόρειο όμιλο όπου όλα είχαν ξεκαθαρίσει την περασμένη Τετάρτη, οι πρωταθλητές και μαθηματικά της ΠΑΕ Ριζίων ηττήθηκαν στο ντερμπι πια «γοήτρου» στο Νεοχώρι που μέιωσε την διαφορά στους 4 βαθμούς.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα:
Β’ ΕΠΣ ΈΒΡΟΥ-ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
21η Αγωνιστική
Θύελλα Κυπρίνου-Ένωση Οινόης 2-1
Ομόνοια Φυλακίου-Ασπίδα Θουρίου 2-6
ΑΟ Νεοχωρίου-Π.Α.Ε. Ριζίων 2-1
Ακρίτας Ορμενίου – Ορφέας Δικαίων 6-1
Ηρακλής Σαγήνης – Δόξα Στέρνας 3-1
Π.Α.Ε. Πενταλόφου-Δόξα Ορεστιάδας 3-2
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (21 ΑΓΩΝΕΣ)
1. ΠΑΕ Ριζίων 56 (52-19)
—————————-
2. ΑΟ Νεοχωρίου 52 (75-24)
3. ΠΑΕ Πενταλόφου 38 (30-19)
4. Ακρίτας Ορμενίου 36 (48-37)
5. Ηρακλής Σαγήνης 34 (41-34)
6. Θύελλα Κυπρίνου 31 (37-33)
7. Ένωση Οινόης 28 (31-26)
8. Δόξα Στέρνας 28 (33-35)
9. Ασπίδα Θουρίου 22 (28-29)
10. Δόξα Ορεστιάδας 18 (40-53)
11. Ορφέας Δικαίων 10 (18-62)
12. Ομόνοια Φυλακίου 5 (19-82)

Β’ ΕΠΣ ΈΒΡΟΥ-ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
21η Αγωνιστική
Πυρσός Σιδηρούς – AΟ Τυχερού 3-1
Δόξα Ελληνοχωρίου – Θύελλα Παλιουρίου 7-0
Ορφέας Σοφικού – Ακρίτας Δαδιάς 2-1
ΟΦΙ Ισαακίου – Δόξα Δόξας 1-5
Ένωση Λυκόφης Κορνοφωλιάς – Αρης Πραγγίου (Κ20 ΑΕΔ) 5-1
Αναγέννηση Μεταξάδων − Ένωση Κυανής Ασβεστάδων 0-3 α.α.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1.Ένωση Λυκόφης Κορνοφωλιάς 51 (52-16)
——————————-
2. Ορφέας Σοφικού 50 (45-19)
3. Ένωση Κυανής Ασβεστάδων 49 (64-21)
4. Δόξα Δόξας 38 (52-31)
5. Ακρίτας Δαδιάς 36 (45-27)
6. Δόξα Ελληνοχωρίου 36 (41-26)
7. Άρης Πραγγίου (Κ20 ΑΕΔ) 28 (32-34)
8. AΟ Τυχερού 24 (37-45)
9. ΟΦΙ Ισαακίου 23 (39-43)
10.Πυρσός Σιδηρούς 18 (33-46)
11. Θύελλα Παλιουρίου 7 (17-82)
12.Αναγέννηση Μεταξάδων (αποχώρησε)

Β’ ΕΠΣ ΈΒΡΟΥ-ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
23η Αγωνιστική
Ατρόμητος Άβαντα – ΑΟ Μοναστηρακίου 0-0
ΠΑΕ Νίψας – Νίκη Απαλού 3-1
ΑΟ Μάκρης – Ασπίδα Βρυσούλας 5-1
ΑΕ Ν. Χιλής – ΑΟ Δορίσκου 3-1
ΑΕΚ Έβρου – ΑΟ Ανάντια (Κ20 Εθνικού Αλεξ/πολης) 2-3
ΑΟ Αρίστεινου-Α.Ο.Καππαδοκών (10/5)
Ρεπό: ΑΟ Μαΐστρου

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (23 ΑΓΩΝΕΣ)
1. ΠΑΕ Νιψας 54 (57-5)*
—————————–
2. Νίκη Απαλού 46 (59-24)*
3. ΑΟ Μαΐστρου 45 (47-29)*
4. ΑΟ Μάκρης 43 (42-22)*
5. ΑΕ Ν. Χιλής 36 (38-40)
6. Ατρόμητος Άβαντα 34 (33-24) **
7. ΑΟ Αρίστεινου 33 (43-31)*
8. ΑΟ Δορίσκου 29 (49-32)*
9. ΑΕΚ Έβρου 23 (32-49)*
10.Ασπίδα Βρυσούλας 14 (27-61)*
11.ΑΟ Μοναστηρακίου 19 (26-51)
12.ΑΟ Καππαδοκών 9 (18-45)* **
13.ΑΟ Αγνάντια (Κ20 Εθνικός) 6 (18-69)*

*Με αστερίσκο οι ομάδες που έκαναν το ρεπό τους

** Οι ΑΟ Αρίστεινου και Α.Ο.Καππαδοκών έχουν αγώνα λιγότερο

ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟ thrakisports.gr

Μοιραστείτε το άρθρο

Απάντηση