ΕΠΣ Έβρου: Νίψα, Ρίζια και Ένωση Λυκόφης Κορνοφωλιάς στην Α’ κατηγορία

ΕΠΣ Έβρου: Νίψα, Ρίζια και Ένωση Λυκόφης Κορνοφωλιάς στην Α’ κατηγορία

Με τους αγώνες της 24ης αγωνιστικής στον Νότιο Όμιλο και της 22ης και τελευταίας σε Βόρειο και Κεντρικό Όμιλο συνεχίστηκαν το Σαββατοκύριακο τα πρωταθλήματα της ΕΠΣ Έβρου στην Β’ κατηγορίας.

Πλέον έχουμε και μαθηματικά σε δυο ομίλους. Αρχικά στον Κεντρικό όμιλο στο Τυχερό η Ένωση Λυκόφη Κορνοφωλιά μετά την άνετη νίκη της πήρε και το πρωτάθλημα και στον πρώτο χρόνο από την λειτουργία της κατάφερε την άνοδο στην Α’ Κατηγορία (θυμηθείτε ΕΔΩ).

Στον Νότιο Όμιλο μετά και την μεγάλη νίκη τίτλου της ΠΑΕ Νίψας επί της Νίκης Απαλού την προηγούμενη αγωνιστική απέμενε η μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου. Αυτό έγινε στο Δορίσκο και έτσι 2 αγωνιστικές η Νίψα είναι η πρωταθλήτρια (θυμηθείτε ΕΔΩ). Τέλος στον Βόρειο όμιλο όπου όλα είχαν ξεκαθαρίσει την περασμένη Τετάρτη, οι πρωταθλητές της ΠΑΕ Ριζίων νίκησαν την Σαγήνη και το Νεοχώρι πέρασε με πεντάρα από την Οινόη.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα:

Β’ ΕΠΣ ΈΒΡΟΥ-ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
22η Αγωνιστική
Π.Α.Ε. Πενταλόφου-Θύελλα Κυπρίνου 4-2
Δόξα Ορεστιάδας-Ομόνοια Φυλακίου 2-2
Ένωση Οινόης Ακρίτας-ΑΟ Νεοχωρίου 1-5
Ασπίδα Θουρίου-Ακρίτας Ορμενίου 1-3
Π.Α.Ε. Ριζίων-Ηρακλής Σαγήνης 1-0
Ορφέας Δικαίων-Δόξα Στέρνας 1-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (22 ΑΓΩΝΕΣ)
1. ΠΑΕ Ριζίων 59 (53-19)
—————————-
2. ΑΟ Νεοχωρίου 55 (80-25)
3. ΠΑΕ Πενταλόφου 41 (34-21)
4. Ακρίτας Ορμενίου 39 (51-38)
5. Ηρακλής Σαγήνης 34 (41-35)
6. Θύελλα Κυπρίνου 31 (39-37)
7. Δόξα Στέρνας 31 (36-36)
8. Ένωση Οινόης 28 (32-31)
9. Ασπίδα Θουρίου 22 (29-32)
10. Δόξα Ορεστιάδας 19 (42-55)
11. Ορφέας Δικαίων 10 (19-65)
12. Ομόνοια Φυλακίου 6 (21-84)

Β’ ΕΠΣ ΈΒΡΟΥ-ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
22η Αγωνιστική
Ένωση Κυανής Ασβεστάδων-Πυρσός Σιδηρούς 1-3
Αναγέννηση Μεταξάδων-ΟΦΙ Ισαακίου 0-3 α.α.
AΟ Τυχερού-Ένωση Λυκόφης Κορνοφωλιάς 2-4
Δόξα Δόξας-Δόξα Ελληνοχωρίου 3-1
Άρης Πραγγίου (Κ20 ΑΕΔ) -Ορφέας Σοφικού 0-0
Θύελλα Παλιουρίου-Ακρίτας Δαδιάς 3-4
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1.Ένωση Λυκόφης Κορνοφωλιάς 54 (56-18)
——————————-
2. Ορφέας Σοφικού 51 (45-19)
3. Ένωση Κυανής Ασβεστάδων 49 (65-24)
4. Δόξα Δόξας 41 (55-32)
5. Ακρίτας Δαδιάς 39 (49-30)
6. Δόξα Ελληνοχωρίου 36 (42-29)
7. Άρης Πραγγίου (Κ20 ΑΕΔ) 29 (32-34)
8. ΟΦΙ Ισαακίου 26 (42-43)
9. AΟ Τυχερού 24 (39-49)
10.Πυρσός Σιδηρούς 21 (36-47)
11. Θύελλα Παλιουρίου 7 (20-86)
12.Αναγέννηση Μεταξάδων (αποχώρησε)

Β’ ΕΠΣ ΈΒΡΟΥ-ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
24η Αγωνιστική
Ατρόμητος Άβαντα-ΑΕ Ν. Χιλής 0-2
ΑΟ Δορίσκου-Π.Α.Ε Νιψας 0-3
Νίκη Απαλού-ΑΟ Μάκρης 2-3
Α.Ο. Μαΐστρου-ΑΕΚ Έβρου 2-1
Ασπίδα Βρυσούλας-ΑΟ Αρίστεινου 2-4
Α.Ο.Καππαδοκών-Α.Ο.Αγνάντια (Εθνικός Κ20) 3-1
Ρεπό: ΑΟ Μοναστηρακίου

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (24 ΑΓΩΝΕΣ)

1. ΠΑΕ Νιψας 57 (60-5)*
—————————–
2. Νίκη Απαλού 46 (61-27)*
3. ΑΟ Μαΐστρου 48 (50-29)*
4. ΑΟ Μάκρης 46 (45-24)*
5. ΑΕ Ν. Χιλής 39 (40-40)
6. ΑΟ Αρίστεινου 37 (51-37)*
7. Ατρόμητος Άβαντα 34 (33-26)
8. ΑΟ Δορίσκου 29 (49-35)*
9. ΑΕΚ Έβρου 23 (33-51)*
10.ΑΟ Μοναστηρακίου 19 (26-51)*
11.Ασπίδα Βρυσούλας 14 (29-65)*
12.ΑΟ Καππαδοκών 13 (25-50)*
13.ΑΟ Αγνάντια (Κ20 Εθνικός) 6 (19-72)*

ΔΕΙΤΕ περισσότερα για το θέμα στο thrakisports.gr

Μοιραστείτε το άρθρο

Απάντηση