Α.Ε.Διδυμοτείχου: “Άγγιξε” το θαύμα με 10 παίκτες, αλλά ο διαιτητής Δρακίδης την υποχρέωσε πάλι σε ισοπαλία 2-2

“Άγγιξε το θαύμα”, αν και έπαιζε σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αβογιάν στο 43′ η Α.Ε.Διδυμοτείχου. Πέτυχε την ανατροπή παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με την έναρξη της επανάληψης, αλλά ο απαράδεκτος διαιτητής Δρακίδης από την Κομοτηνή, της στέρησε άλλη μια φορά τη νίκη και ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Ελπίδα Σκουτάρεως.

Οι παίκτες του Κρίστο Τελκίνσκι ήταν καλύτεροι των Σερραίων, δεν το έβαλαν κάτω ούτε με την αποβολή του Αβογιάν (η πρώτη κίτρινη κάρτα ήταν πολύ αυστηρή από τον Δρακίδη), αλλά ούτε και όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να προηγηθούν. Δέχθηκαν την ισοφάριση λίγο πριν την λήξη και ενώ στις καθυστερήσεις έφευγαν στην επίθεση, ο ανεκδιήγητος ρέφερι απ’ την Ροδόπη που προφανώς έχει κάποιο πρόβλημα με την ΑΕΔ, σφύριξε την λήξη και προκάλεσε τις απόλυτα δικαιολογημένες και έντονες διαμαρτυρίες όλων στο γήπεδο του Διδυμοτείχου.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη ευκαιρία στο 3′ με τον Γιαννόπουλο που πέρασε τον τερματοφύλακα και σούταρε, αλλά ο Κασμερίδης έδιωξε πάνω στη γραμμή. Με το ξεκίνημα τηςεπανάληψης και συγκεκριμένα στο 50′, ο Παναγιωτίδης μπήκε από δεξιά και έκανε το πλασέ γράφοντας το 0-1. Η αντίδραση ήρθε άμεσα, με τον Δημήτρη Ιντζέ να ισοφαρίζει στο 56′  σε 1-1 με σέντρα σουτ, λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς αντί του Γιαννόπουλου.

Μάλιστα στο 74′ η ΑΕΔ  έκανε την ανατροπή με μακρινό σουτ βολίδα του Παντελίδη. Όμως το αριθμητικό μειονέκτημα έπαιξε ρόλο και στο 84′ η Ελπίδα Σκουτάρεως ισοφάρισε 2-2 με σκόρερ τον Κασμερίδη με κεφαλιά μετά από σέντρα του Καπετάνου.

ΑΕΔ: Συριτούδης, Θάνος, Παντελίδης, Πατιαλιάκας, Χρίστεφ, Πετρόπουλος, Εμρέ (76′ Ζαφειρόπουλος), Αβογιάν, Καπετανίδης, Γιαννόπουλος (55′ Ιντζές) Σουλεϊμαν (66′ Σιμτσάκης)

ΕΛΠΙΔΑ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ: Ταταρίδης, Γεωργιάδης, Σαϊνατούδης, Κασμερίδης, Μουσικάκης, Νικολίτσας, Παναγιωτίδης, Νικολαΐδης, Γεράκης, Κεχαγιάς, Στεφανίδης.