Τα αποτελέσματα των Περιφερειακών Διαγωνισμών Εκπαιδευτικής Ρομποτικής ΑΜΘ για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου

Τα αποτελέσματα των Περιφερειακών Διαγωνισμών Εκπαιδευτικής Ρομποτικής ΑΜΘ για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 25/2/2018  στο 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης, οι Περιφερειακοί Διαγωνισμοί Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου Σχ. Έτους 2017-18

Για τη διοργάνωση συνεργάστηκαν, ο Οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, Επιστήμης και Τεχνολογίας (WROHellas) www.wrohellas.gr, ο ΑΕΠΣ Βορέας Αλεξανδρούπολης (Αθλητικός, Επιμορφωτικός και Πολιτιστικός Σύλλογος), ο Σύλλογος Ρομποτικής Μαθηματικών – Φυσικής και Τεχνολογίας Ξάνθης (RoboSpeciallists) (www.robospecialists.gr) και το 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης με το γραφείο Σχολικής Συμβούλου Πληροφορικής Θράκης με την υποστήριξη της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης.

Για το σχ. έτος 2017-2018 ο διαγωνισμός τελεί υπό την Αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας, κυρίου Προκοπίου Παυλόπουλου.

Οι μικροί μαθητές διαγωνίστηκαν σε 4 κατηγορίες:

Α) Κατηγορία Δημοτικού με θέμα: «Εποικισμός στον Άρη»

Β) Κατηγορία Γυμνασίου με θέμα: «Βυζαντινή Αυτοκρατορία και Επικοινωνίες (Φρυκτωρίες)» και

Γ)  Κατηγορία Δημοτικού «Wedo2.0 Ποδόσφαιρο».

Δ) Κατηγορία Λυκείου με θέμα:  “Αειφόρος Ανάπτυξη & Επιχειρηματικότητα”

Οι συμμετοχές για την περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης ήταν: 33 ομάδες ρομποτικού ποδοσφαίρου Δημοτικού, 20 ομάδες Δημοτικού και 26 ομάδες Γυμνασίου και 1 ομάδα Λυκείου με περισσότερους από 280 μαθητές.

Οι αντίστοιχοι Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί  διοργανώνονται από τον Μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό WRO Hellas στις 4/3/2018 στην Αθήνα.  Από την περιφέρεια προκρίθηκαν  στον τελικό της Αθήνας :  16 ομάδες Δημοτικού ποδοσφαίρου, 4 ομάδες Δημοτικού , 8 ομάδες Γυμνασίου και η 1 του Λυκείου

Περισσότερες πληροφορίες αναλυτικά αποτελέσματα, φωτογραφίες, στην διεύθυνση www.wrohellas.gr   και   https://www.facebook.com/events/1634170776663334/

Στην κατηγορία του Λυκείου την περιφέρεια θα εκπροσωπήσει το 1ο ΓΕΛ Ελευθερούπολης με την ομάδα RoboFarm και τους μαθητές Χάικ Μανασιάν, Χρήστος Κωστικιάδης, Αναγνώστης  Γιαλαμής, Μαρία  Γαιτανίδου, Θεοδώρα  Τουρασανίδου, Χρυσούλα  Μπάτσου, και τον προπονητή Δημήτριο Θεοδωρίδη

Αποτελέσματα – κατηγορία Δημοτικού

ΚΩΔΙΚΟΣ ΟΜΑΔΑΣ ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ Σχολείο που εκπροσωπεί Συνολική Βαθμολογία
 

1

 

 

RoboGalaxy Εξάρχου Στάθης

Σιούλας Σοφοκλής

Χατζηδημητρίου Αγνή

Γκουτή Ιωάννα

Παπαζογλου Στέλλα

Καϊκα Μαρίλια

Στανίτσας Θοδωρής

Μιχαηλίδης Ιωάννης

11ο Δ.Σ. Κομοτηνής 173
 

2

 

 

MikroRobots Μητούση Χριστίνα

Στεργιαννης Λάμπρος

Αθανασιάδης Ιορδάνης

Αβρααμ Μαρία

Ηλιάδης Παναγιώτης

Παπαδοπούλου Χριστίνα Δημοτικό Σχολείο Μικρόπολης 169
 

12

 

 

Robot-Tech Γαλανός Ιωάννης

Καραγιαννίδης Απόστολος

Λαμπριανίδου Βασιλική

Δήμου Νίκος

Τικταπανίδης Βασίλης

Σαρπότα Μαρία Ανεξάρτητη Ομάδα – @robot’s 165
 

6

 

 

Ρομποαριανοί Παλαιολόγου Στέλιος

Καλιάτσας Στέφανος

Δημουτσης Δημήτρης

Παπαζογλου Χάρης

Αραμποτζής Γιώργος

Εγγλέζος Παναγιώτης

Μπαμπαλιας Κυριάκος

Γκόγκος Χρήστος

Ελευθερία Ρίγγα Computer Action 148

Αποτελεσματα – κατηγορία Γυμνασίου

ΚΩΔΙΚΟΣ ΟΜΑΔΑΣ ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ Σχολείο που εκπροσωπεί Συνολική Βαθμολογία
 

 

 

ROBO – ROYALS Κυλίτση Αργυρώ

Μπαλαφούτη Μαρία

Σπύρου Οδυσσέας

Χατζηκυριακού Χριστίνα

Μπαλαφούτης Αθανάσιος Κοινωνικό Κέντρο Σ. Χαλιορή. 150
 

 

ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΣ Μπουκοβάλας Χρήστος

Παπαδόπουλος Χρήστος

Σκαρλάτος Βασίλης

Παναγιώτης Γιάννης Σύλλογος Robospecialists 140
 

 

Lions Robots Αναστασόπουλος Αθανάσιος

Γαμάγας Νικόλαος

Καμαργιάννης Πασχάλης Γυμνάσιο Σουφλίου 100
 

 

Friends of robots 2st Γιαλαμίδη Δήμητρα

Μπαχαρίδου Μαρία

Ραντζάκη Χρυσάνθη

Κεραμιτσή Στέλλα 1ο Γυμνάσιο Ορεστιάδας 100
 

 

RobotSorcieres Κοντογιάννη Παναγιώτα

Ντουμα Αννα

Καμαργιάννης Πασχάλης Γυμνάσιο Σουφλίου 100
 

 

BenTech Γεωργαντάς Κωνσταντίνος

Κοπανάκης Γεώργιος

Χατζηαγαπίου Ανδρέας Γυμνάσιο Δ.Ε. Σαπών 100
 

 

RoboΦτιάχτες 2 Γκουντινούδης Δημήτριος

Κουπούκης Αιμίλιος

Μπαλτατζής Δημοσθένης

Παπανδρέου Ανδρέας

Πολίτης Γεώργιος 1ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης 90
 

 

Friends of robots 1st Βοσνακίδης Ζήσης

Λαυκίδου Αννα

Τσιακιρούδης Χρήστος

Κεραμιτσή Στέλλα 1ο Γυμνάσιο Ορεστιάδας 90

Αποτελέσματα – κατηγορία Δημοτικού ποδοσφαίρου

ΚΩΔΙΚΟΣ ΟΜΑΔΑΣ ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ Σχολείο που εκπροσωπεί
 

 

RoboGenius

 

Μουμτζής Χρήστος

Ταρχανίδης Νίκος

Γιουρατ Μπουτσεκ

Βασίλης Κόκκινος Σύλλογος Robospesialists
 

 

RoboDuo

 

Παπαλεξίου Αλέξης

Τσούτσας Φίλιππος

Βασίλης Κόκκινος Σύλλογος Robospesialists
 

 

Football3

 

Παρασχίδης Αναστάσιος

Σαρκαβος Νίκος

Καντζιλίδου Δωροθέα Σύλλογος Robospesialists
 

 

Roboplayers

 

Παπαδόπουλος Δημήτρης

Μπατζακίδου Μιχαέλα

Παπαδόπουλος Δομινίκος

Παναγιώτης Γιάννης Σύλλογος Robospesialists
 

 

Robowinners

 

Πανταζίδης Αλέξανδρος

Κομματίδου Στέλλα

Παναγιώτης Γιάννης Σύλλογος Robospesialists
 

 

Robogoalers

 

Φουντούκης Δημήτρης

Σιγλίδης Αλέξανδρος

Τσουκαλίδης Βασίλης

Παναγιώτης Γιάννης Σύλλογος Robospesialists
 

 

Robot8th

 

Θεοφανίδου Ειρήνη

Θεοφανίδου Πολυξένη

Στεργίου Αγάπη

Τρυγώνης Σταύρος

Παπατσίμπας Βασίλης 8ο Δημοτικό Αλεξανδρούπολης
 

 

Turbo_X

 

Γκοφκόλας Γιώργος

Δροπουλος Γιώργος

Δημουλης Γιωργος

Κεραμυδας Χαράλαμπος

Γούδας Τηλεμαχος Κεντρο Πληροφορικής Computer Action
 

 

Robo-Μπουλντόζες

 

Ιωαννίδης Μιχάλης

Σιούτας Νικόλας

Μπόγλου Παναγιώτης

Μήτρου Αντώνιος Σύλλογος Robospesialists
 

 

Fotbalistes

 

Τοπτσιώτης Ιωάννης

Αναστασιάδης Ιάσων

Κουρπανίδης Αλέξης

Καντζιλίδου Δωροθέα Σύλλογος Robospesialists
 

 

Robotitanes

 

Παρασκευάς Ιωάννης

Λαζίδης Κυριάκος

Στριβάνης Νίκος

Κόκκινος Βασίλης Σύλλογος Robospesialists
 

 

Λέων

 

Δομνίδης Θανάσης

Μποτσιόγλου Ανέστης

Αχμετογλου Ογουζχαν

Μήτρου Αντώνιος Σύλλογος Robospesialists
 

 

DataEvros team4

 

Κοσμίδης Κων/νος

Αναγνωστοπούλου Μαρίνα

Τριαντόπουλος Αγγελος

Πεχλιβάνης Αντώνιος

Ανδρεοπούλου Κυριακή Σχολή Πληροφορικής DataEvros
 

 

FIRSTάδες

 

Τασελαρίδης Παναγιώτης

Κερασίδης Ελευθέριος

Βαλσαμίδης Ιάσονας

Πλευρίδης Εμμανουήλ

Κουρτίδης Απόστολος

Κωστουδης Κωνσταντίνος 1ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης
 

 

RobotMakersof8

 

Βορβολάκος Αγγελοσ

Καμπακάκης Χρήστος

Κόλκας Δημοσθένης

Παπανδρέου Αναστάσης

Παπατσίμπας Βασίλης 8ο Δημοτικό Αλεξανδρούπολης
 

 

DataEvros team3

 

Συβρίδης Σταύρος

Αργύρης Αντώνιος

Σιωπίδης Θοδωρής

Τοτίλου Ευάγγελος

Ανδρεοπούλου Κική Σχολή Πληροφορικής DataEvros

Επιστημονικός υπεύθυνος Περιφέρειας Η Σχολική Σύμβουλος Πληροφορικής Θράκης: κ. Ναλμπάντη Θεοδώρα E-mail: tnalmpan@sch.grτηλ. 6932532960

Μοιραστείτε το άρθρο

Απάντηση