«Αγκάλιασε» την Γ’ εθνική ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, που κέρδισε στο ντέρμπι-άνοδος 3-1 τον Ορέστη

«Αγκαλιά» με την άνοδο στη Γ’ εθνική είναι πλέον ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, που κυριάρχησε σήμερα στο ντέρμπι-άνοδος επί του Ορέστη Ορεστιάδας με 3-1 στο «Φώτης Κοσμάς» και θεωρείται πλέον αδύνατο να χάσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Α’ κατηγορία ΕΠΣ Έβρου.

Όλα ουσιαστικά κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τα τελευταία λεπτά να να εξελίσσονται σε γκραν γκινιόλ, αφού οι ποδοσφαιριστές των Παπαράδη κιαι Φλώρου ήταν  πιο εύστοχοι και αποφασιστικοί και πήραν αυτό που ήθελαν.  Έτσι αποσπάστηκαν τρεις βαθμούς από τον Ορέστη και τέσσερις από την Θράκη Φερών και θέλουν πλέον μια νίκη στα επόμενα δυο παιχνίδια για να «σφραγίσουν» τον τίτλο και την επιστροφή στη Γ’ εθνική μετά από δυο χρόνια απουσίας, αφού Ορέστης και Φέρες έχουν και μεταξύ τους παιχνίδι.

Η νίκη του Εθνικού ήταν δίκαιη, μια και μετά από ένα άσφαιρο πρώτο ημίχρονο και ενώ είχαν χάσει ευκαιρίες και οι δυο ομάδες, με την πιο κλασική να είναι στο ξεκίνημα της επανάληψης όταν είχαμε ένα δοκάρι για τους γηπεδούχους, ο Εθνικός κατάφερε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο. Ο Ορέστης φάνηκε ότι έπαιξε κυρίως για την ισοπαλία που τον ευνοούσε σε ισοβαθμία καθώς είχε κερδίσει στον πρώτο γύρο, αλλά φαίνεται αυτό να το… πλήρωσε. Γιατί δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί τις αντεπιθέσεις και τις όποιες ευκαιρίες είχε μέχρι και το τέλος και μάλιστα έχασε και το πλεονέκτημα του σκορ σε περίπτωση ισοβαθμίας, μια και είχε κερδίσει 2-1 αλλά έχασε με 3-1 και μάλιστα το τρίτο γκολ το δέχθηκε στις καθυστερήσεις.

52′: Δοκάρι για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης! Εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής από τον Γκαβανόζη αλλά σημαδεύει το δεξί κάθετο του Γαλλή.

63′:  Γκολ για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Καρακασίδης ο σκόρερ που εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Γαλλή και πλασάρει από κοντά σε άδεια εστία για να γράψει το Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ορέστης Ορεστιάδας 1-0.

72′: Δεύτερο γκολ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης. Με δυνατή κεφαλιά του Τσαμπάνη από κόρνερ του Γκαβανόζη διπλασιάζουν τα τέρματά τους οι γηπεδούχοι. Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ορέστης Ορεστιάδας  2-0

83′: Μειώνει ο Ορέστης Ορεστιάδας. Ο Κοτζά με πλασέ από κοντά και δίνει νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά. Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ορέστης Ορεστιάδας 2-1

90+3′: Τεράστια ευκαιρία με Κώστογλου για τον Ορέστη να ισοφαρίσει και να δώσει το προβάδισμα για άνοδο στην ομάδα του, αλλά στέλνει τη μπάλα με κεφαλιά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι εξ επαφής

90+4′:  Γκολ και κλείδωμα νίκης για τον Εθνικό! Ο Μαρασλής κλέψει τη μπάλα από λάθος του Αθ. Ρουσσίδη, μπαίνει μέσα απέναντι στον τερματοφύλακα και κλειδώνει την θριαμβευτική νίκη για τους γηπεδούχους. Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ορέστης Ορεστιάδας 3-1

Εθνικός Αλεξ/πολης (Παπαράδης-Φλώρος): Μπαμπλής, Δορουγιδένης, Ράλλης, Λίτσιος, Τσαπάνης, Γκουντενούδης (60′ Τσαχιρίδης), Γκαβανόζης (81′ Γεωργαντζόπουλος), Τζελέπης, Γκαϊδατζής (90′ Αμπράσης), Καρακασίδης, Μαρασλής.

Ορέστης Ορεστιάδας (Χρηστούδης): Γαλλής, Κοτζά, Ντινούδης (83′ Κώστογλου), Οικονόμου (70′ Δαρβούδης), Πετρόπουλος, Ρουσσίδης Θ., Καλυμνιός, Παρασκευάς (80′ Τζουμακίδης), Ρουσσίδης Α., Οτέμπερης, Αγγελακάκης.

Πηγή: thrakisports.gr