ΑΕΔΑΡΑ έπιασε κορυφή με “εκτελεστή” τον Αβογιάν και ολική ανατροπή 2-1 την Καρπερή

ΑΕΔΑΡΑ έπιασε κορυφή με “εκτελεστή” τον Αβογιάν και ολική ανατροπή 2-1 την Καρπερή

Με τεράστια ψυχικά αποθέματα και κόντρα στην ατυχία και την αστοχία, η Α.Ε.Διδυμοτείχου ζευγάρωσε τις νίκες της στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής επικρατώντας στο δημοτικό στάδιο της πόλης με 2-1 του Μέγα Αλέξανδρου Καρπερής,έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Αβογιάν.

Οι γηπεδούχοι του Κρίστο Τελκίνσκι αν και βρέθηκαν να χάνουν πολύ νωρίς, αφού μόλις στο 5′ ο Γκόγκας με πέναλτι έκανε το 0-1. έκαναν την ολική ανατροπή στην επανάληψη και αν ήταν πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια μπορούσαν να είχαν επικρατήσει πολύ πιο εύκολα.

Όμως με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμάν στο 50′ ο Αβογιάν με κεφαλιά ισοφάρισε 1-1 μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 68′ ο Γιαννόπουλος δεν αξιοποίησε την μεάλη ευκαιρία  να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του αφού εκτέλεσε άστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ΑΕΔ.

Έτσι αφού στο 73′ ακυρώθκε ως οφσάιντ γκολ του Εμρέ, ο Σουλεϊμάνογλου λύτρωσε τους πάντες εκτελώντας εύστοχα στο 78΄το δεύτερο πέναλτι της ομάδας του και έγραψε το 2-1.

Ο Κρίστο Τελκίνσκι ξεκίνησε το ματς με τους: Συριτούδη Κ., Πατιαλιάκα, Παντελίδη, Χρίστεφ, Τζανετάκο, Πετρόπουλο, Σουλεϊμάν, Αβογιάν, Γιαννόπουλο, Ιντζέ.

Βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας

Οι δυο νίκες εντός έδρας επί Νέστου και Καρπερής και η ισοπαλία εκτός με το Σιδηροχώρι έφεραν την ομάδα του Διδυμοτείχου στην κορυφή της βαθμολογίας με 7 βαθμούς μαζί με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου.

Tα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

ΑΕ Διδυμοτείχου – Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής 2-1
ΑΟ Καβάλα – Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου 4-0
Ορφέας Ξάνθης – Νέστος Χρυσούπολης 1-3
Ελπίδα Σκουτάρεως – Απόλλων Παραλιμνίου 2-2
Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου – Αετός Ορφανού 1-0
Δόξα Προσκυνητών – Άρης Αβάτου 0-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΑΓΩΝΕΣ)

1. Απόλλων Παραλιμνίου 7 (9-2)

2. ΑΕ Διδυμοτείχου 7 (4-2)

3. Καβάλα 6 (7-3)

4. Νέστος Χρυσούπολης 6 (5-2)

5. Ελπίδα Σκουτάρεως 5 (5-3)

6. Δόξα Προσκυνητών 4 (3-3)

7. Ορφέας Ξάνθης 4 (4-5)

8. Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου 4 (2-4)

9. Αετός Ορφανού 2 (3-4)

10. Άρης Αβάτου 2 (3-5)

11. Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής 1 (3-6)

12. Δόξα Νέου Σιδηρόχωριου 1 (1-9)

Αφήστε το σχόλιό σας

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

*