Α.Ε.Διδυμοτείχου: Παλικαρίσια νίκη με τον Εμρέ στο τέλος 1-0  μέσα στην Καρπερή

Α.Ε.Διδυμοτείχου: Παλικαρίσια νίκη με τον Εμρέ στο τέλος 1-0 μέσα στην Καρπερή

Παλικαρίσια νίκη για την Α.Ε.Διδυμοτείχου που επέστρεψε στις επιτυχίες, κερδίζοντας μέσα στην Καρπερή με 1-0 τον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο, με ένα γκολ του Εμρέ  στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Η τύχη γύρισε την πλάτη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα στην ομάδα του Διδυμοτείχου, που έπαιξε μονότερμα τον αντίπαλο της, είχε δοκάρι με τον Γιαννόπουλο και έχασε σημαντικές ευκαιρίες, σε ένα εκτός έδρας ματς που δικαιούνταν απόλυτα τη νίκη.

Οι παίκτες του Κρίστο Τελκίνσκι μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στις νίκες και έχασαν δυο σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με τον Γιαννόπουλο, αφού στο 25′ με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ και στο 41′ πήρε την κεφαλιά με παλικαρρίσιο τρόπο αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Σαν να μην έφτανε αυτό, η ατυχία ήταν διπλή, αφού ο έμπειρος επιθετικός τραυματίστηκε και αποχώρησε. Αντικαταστάθηκε από το νεοαποκτηθέντα Σιμτσάκη.

Οι παίκτες του Διδυμοτείχου είχαν τον πλήρη έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο, κυριάρχησαν και έχασαν πάλι κλασικές ευκαιρίες με τους Πετρόπουλο και Καπετανίδη, που δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Ο δεύτερος μάλιστα βγήκε τετ ατετ με τον τερματοφύλακα Κασίμη, αλλά δεν κατάφερε να τον… νικήσει αφού απέκρουσε.

Τελικά στο 90′ και με την έναρξη σχεδόν των καθυστερήσεων, σε μια φάση διαρκείας ο Εμρέ μέσα από την περιοχή έγραψε το τελικό 0-1 μέσα σε ξέφρενους και δικαιολογημένους πανηγυρισμούς.

ΑΕΔ: Συριτούδης Α., Θάνος, Παντελίδης (71′ Νικολαίδης), Πατιαλιάκας, Tζανετάκος, Πετρόπουλος, Εμρέ, Αβογιάν, Καπετανίδης (90’+ Φωτσιτζούδης), Γιαννόπουλος (42’Σιμτσάκης), Ζαφειρόπουλος.

Μ.Αλέξανδρος Καρπερή:ς Κασίμης, Παπανικολάου, Τομουσίδης, Μάνος, Ζάντσιος, Νικολίτσας, Μπιντζής, Κυρικτσής, Κούτλας, Μαυρούδης, Μπάρδας.