Προβάδισμα παραμονής για Εθνικό Αλεξανδρούπολης στην Volley League

Με ένα εμφατικό 3-1 από «ανατροπή», ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε χθες τη Νίκη Αιγινίου εκτός έδρας στην πρεμιέρα των πλέι άουτ της Volley League και απέκτησε το προβάδισμα στην ειδική βαθμολογία.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε άνετα 3-1 σετ τη Νίκη Αιγινίου στο γήπεδο της ομάδας της Κατερίνης στην πρεμιέρα των πλέι άουτ της Volley League και απέκτησε προβάδισμα σε ειδική βαθμολογία και στην πιιθανότ4ηττα να αγωνιστεί και τη νέα σεζόν στα μεγάλα «σαλόνια».

Ο αγώνας ήταν ένα «θρίλερ» στα τρία πρώτα σετ. Στο πρώτο σετ, ισοφάρισε ο Εθνικός με άσσο του Βελίτσκοβιτς, αλλά η Νίκη με επίθεση του Κιχάδα και κόντρα επίθεση του Στρούγκαρ έκανε το 25-23. Στο δεύτερο σετ, ο Παγιάν ισοφάρισε 22-22 και με ένα λάθος του Μαυροβουνιώτη, αλλά και ένα μπλοκ του Μεχία στον ίδιο, έδωσε προβάδισμα 24-22 για τον Εθνικό. Μείωσε ο Στρούγκαρ 24-23, αλλά ο Ριζόπουλος με επίθεση έκανε το 25-23.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο τρίτο σετ, όπου ο Εθνικός προηγήθηκε και με 20-15 με φοβερό σερβίς του Ριζόπουλου που έκανε σερί 5-0, αλλά η Νίκη απάντησε με τον Παπαδόπουλο. Ο Πατρινός ακραίος με επίθεση και άσσο ισοφάρισε 23-23, αλλά το σετ κρίθηκε με επίθεση του Βελίτσκοβιτς και με μπλοκ του Κασαμπαλή στον Μαυροβουνιώτη. Με πιο πιεστικό σερβίς, ο Εθνικός ξέφυγε 5-2 στο τέταρτο σετ και διατήρησε το +3 μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με ασταμάτητους τους Παγιάν, Βελίτσκοβιτς, η ακριτική ομάδα πήρε το σετ.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-17, 25-23 2ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 23-25 3ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 23-25 4ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 18-25 *

Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν: 6 άσσοι, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν 8 άσσοι, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-23, 23-25, 23-25, 18-25 σε 124΄

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 24 (20/44 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 23 (18/30 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. – 26% άριστες), Μέγια 12 (9/10 επ., 3 μπλοκ), Χριστόφας 9 (4/12 επ., 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (5/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 80% υπ. – 47% άριστες) / Κοντοστάθης (λ. – 44% υπ. – 10% άριστες), Βλαχόπουλος

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Οικονομίδης): Δημητριάδης 2π. (2/3 επ.), Μαυροβουνιώτης 14 (11/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Ντίνας 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 12 (8/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στρούγκαρ 21 (20/41 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 11 (8/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 18% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 69% υπ., 34% άριστες), Κιοσσές, Μήλης

Μουστακίδης: Μας βοήθησεπολύ η παρουσία στο Λιγκ Καπ

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Όπως αποδείχτηκε, μας βοήθησε πολύ η παρουσία μας στο Λιγκ Καπ, αλλά και η δεκαήμερη παραμονή μας στη Σύρο. ‘Μαντρωθήκαμε’, δουλέψαμε και προετοιμαστήκαμε σωστά. Μπράβο στα παιδιά για τη νίκη, αλλά δεν θέλω κορώνες και μεγάλα λόγια. Με ενδιαφέρει που όλοι έχουν βελτίωση και μεγάλη συμβολή σε αυτές τις νίκες. Πήραμε πάλι την τύχη στα χέρια μας. Τίποτα περισσότερο. Έχουμε δρόμο ακόμα. Η Νίκη μας είχε κάνει ζημιά στην κανονική διάρκεια. Είναι στο παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός αλλά, εάν εκμεταλλευτούμε την έδρα μας, θα σώσουμε τη χρονιά. Έχω ξαναπεί πως δεν μας άξιζε να βρισκόμαστε εδώ, αλλά τώρα θα παλέψουμε μέχρι τέλους και μετά θα κάνουμε τον απολογισμό μας».

Πηγή: sporfm.gr