Παγκόσμια Πρωταθλήτρια η Ελλάδα με τις Εβρίτισσες αδερφές Κεπεσίδου στη σύνθεση της στο μπιτς χάντμπολ

Παγκόσμια Πρωταθλήτρια είναι η εθνική μας ομάδα στο μπιτς χάντμπολ, αφού με τις Εβρίτισσες αδερφές Κεπεσίδου στη σύνθεση της, νίκησε στα πέναλτι τη Νορβηγία.

GREECE 🇬🇷 ARE THE IHF WOMEN'S BEACH HANDBALL WORLD CHAMPIONS! 🏆🏆🏆They defeated Norway 🇳🇴 in the shoot-out to raise the trophy in their first ever participation!#HeatInKazan

Gepostet von International Handball Federation – IHF am Sonntag, 29. Juli 2018

Στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος μπιτς χάντμπολ στη Ρωσία, η Εθνική Ελλάδας γυναικών έχοντας τις πρώην αθλήτριες των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης στις τάξεις της, τη Μάγδα και Νικολίνα Κεπεσίδου, νίκησε 5-2 στα σουτ άουτ, κάτι αντίστοιχο με τα πέναλτι δηλαδή στο ποδόσφαιρο, με 2-1 σετ  την Νορβηγια.

Η Ελλάδα πήρε το πρωτο σετ με 18-14 και αν και έχασε το δευτερο εύκολα με 24-14 έδειξε ψυχραιμία και με την Μάγδα Κεπεσίδου κάτω απο τα γκολπόστ να αποκρούει το πρώτο και τέταρτο σουτ, πέτυχε νέα νίκη στα σουτ άουτ σηκώνοντας την κούπα.

Τα σετ: 1:2 (14:18;24:15;2:5)