Παγκόσμια Πρωταθλήτρια η Ελλάδα με τις Εβρίτισσες αδερφές Κεπεσίδου στη σύνθεση της στο μπιτς χάντμπολ

Παγκόσμια Πρωταθλήτρια είναι η εθνική μας ομάδα στο μπιτς χάντμπολ, αφού με τις Εβρίτισσες αδερφές Κεπεσίδου στη σύνθεση της, νίκησε στα πέναλτι τη Νορβηγία.

GREECE ?? ARE THE IHF WOMEN'S BEACH HANDBALL WORLD CHAMPIONS! ???They defeated Norway ?? in the shoot-out to raise the trophy in their first ever participation!#HeatInKazan

Gepostet von International Handball Federation – IHF am Sonntag, 29. Juli 2018

Στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος μπιτς χάντμπολ στη Ρωσία, η Εθνική Ελλάδας γυναικών έχοντας τις πρώην αθλήτριες των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης στις τάξεις της, τη Μάγδα και Νικολίνα Κεπεσίδου, νίκησε 5-2 στα σουτ άουτ, κάτι αντίστοιχο με τα πέναλτι δηλαδή στο ποδόσφαιρο, με 2-1 σετ  την Νορβηγια.

Η Ελλάδα πήρε το πρωτο σετ με 18-14 και αν και έχασε το δευτερο εύκολα με 24-14 έδειξε ψυχραιμία και με την Μάγδα Κεπεσίδου κάτω απο τα γκολπόστ να αποκρούει το πρώτο και τέταρτο σουτ, πέτυχε νέα νίκη στα σουτ άουτ σηκώνοντας την κούπα.

Τα σετ: 1:2 (14:18;24:15;2:5)