Η 6η Πανελλήνια συνάντηση παιδικών παραδοσιακών χορευτικών στην Ξάνθη απ’ τον Σύλλογο Εβριτών

Η 6η Πανελλήνια συνάντηση παιδικών παραδοσιακών χορευτικών στην Ξάνθη απ’ τον Σύλλογο Εβριτών

Το Κέντρο Πολιτισμού του Δήμου Ξάνθης με τη υποστήριξη του Συλλόγου Εβριτών Ξάνθης διοργανώνουν το Σάββατο 3 και την Κυριακή 4 Νοεμβρίου του 2018 την 6η Πανελλήνια συνάντηση παιδικών παραδοσιακών χορευτικών στην Ξάνθη.

Το πανελλήνιο φεστιβάλ παιδικών παραδοσιακών χορευτικών συγκροτημάτων είναι μια εκδήλωση χωρίς διαγωνιστικό χαρακτήρα με υψηλές όμως προσδοκίες και προδιαγραφές. Μια δράση που καθιερώθηκε προς τιμήν του προστάτη του Συλλόγου Εβριτών Ξάνθης Αγίου Ιωάννου Βατάτζη του Ελεήμονος και φιλοδοξεί να συμβάλει στην ευαισθητοποίηση των παιδιών σε θέματα του λαϊκού µας πολιτισμού.

Για έκτη συνεχόμενη χρονιά παιδιά παραδοσιακών χορευτικών συγκροτημάτων, θα μας ταξιδέψουν στα μονοπάτια της παράδοσης με τον χορό τη μουσική και το τραγούδι τους. Με την μορφή αυτήν της τέχνης θα περιπλανηθούμε σε κάθε γωνιά της Ελλάδας και θα ζήσουμε στιγμές έκφρασης και επικοινωνίας που ο χρόνος δεν κατάφερε να αλλοιώσει. Πεντακόσιοι και πλέον μικροί χορευτές μαζί με τους συνοδούς, θα κατακλύσουν το Δημοτικό Αμφιθέατρο Ξάνθης με ζωντάνια και χρώμα και θα παρουσιάσουν ένα πρόγραμμα που με αγάπη και επιμέλεια προετοίμασαν.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

  • Σάββατο 3 Νοεμβρίου ώρα 18.30

 1  Σύλλογος Εβριτών Ξάνθης

Χοροί Θράκης            Χοροδιδάσκαλος: Κική Σαρηγιάννη

  1. Πολιτιστικός Σύλλογος Βλάχων Σερρών « Γιωργάκης Ολύμπιος»

Χοροί Βλάχων                          Χοροδιδάσκαλος Βάκουλης Στέργιος

  1. Πολιτιστικός Σύλλογος Πορταριάς Χαλκιδικής «Ο Αγιος Αθανάσιος»

Χοροί Χαλκιδικής                     Χοροδιδάσκαλος: Κεχαγιάς Γιάννης

  1. Πολιτιστικός Όμιλος Λιτόχωρου

Χοροί Ρουμλουκίου                      Χοροδιδάσκαλος: Ελένη Γραμματόση

  1. Πολιτιστικός Σύλλογος Εύοσμου «Κύριλλος & Μεθόδιος»

Χοροί Επτανήσων & Κρήτης                         Χοροδιδάσκαλος: Μάχη Βελώνη

  1. Εκπολιτιστικός Λαογραφικός Σύλλογος Διδυμοτείχου «Δίδυμα τείχη»

Χοροί Μάρηδων                                     Χοροδιδάσκαλος Κατερίνα Κούκου

  1. Μουσικοφιλολογικός ¨Όμιλος Λευκάδας «Ορφεύς 1937»

Χοροί Επτανήσων                           Χοροδιδάσκαλος: Δήμητρα Χατζήπαπα

  1. Πολιτιστικός Σύλλογος Μικρόπολης Δράμας

Χοροί Ντόπιων Δράμας                 Χοροδιδάσκαλος: Μαρία Κιάκου

  1. Κρητική Αδελφότητα Ξάνθης

Χοροί Κρήτης          Χοροδιδάσκαλος: Παπουτσάκη Δήμητρα

  1. Σύλλογος Μικρασιατών Ξάνθης «Αλησμόνητες Πατρίδες»

Χοροί Μικράς Ασίας      Χοροδιδάσκαλος: Ανδρονικίδου Νατάσσα

  1. Σύλλογος Σαρακατσαναίων Ξάνθης

Χοροί Σαρακατσάνων               Χοροδιδάσκαλος: Τασούλα Γιαννοπούλου

  1. Πολιτιστικός Σύλλογος Ξάνθης «Θάμυρις»

Χοροί Βορείου Έβρου              Χοροδιδάσκαλος: Πέτρος Δομβρίδης

Κυριακή 4 Νοεμβρίου ώρα 11.30

  1. Σύλλογος Εβριτών Καβάλας

Χοροί Μάρηδων               Χοροδιδάσκαλος: Ηρώ Θεοχαροπούλου

  1. Πολιτιστικός Σύλλογος Σταυρού Χαλκιδικής « Μέγας Αλέξανδρος»

Χοροί Μακεδονίας          Χοροδιδάσκαλος: Γκαϊδατζή Γεωργία 

  1. Λαογραφικός Πολιτιστικός Σύλλογος Διδυμοτείχου «Το κάστρο»

Χοροί Μακράς Γέφυρας                  Χοροδιδάσκαλος: Τουρνάκης Γεώργιος

  1. Σύλλογος Ποντίων Χορευτών Ξάνθης «Τραντέλλενες»

Χοροί Πόντου             Χοροδιδάσκαλος: Χατζησάββας Κωνσταντίνος

  1. Πολιτιστική & Λαογραφική Ομάδα Νέας Φώκαιας.

Χοροί Θράκης                                     Χοροδιδάσκαλος: Δαμιανίδου Μάγδα

  1. Λαογραφικός Χορευτικός Όμιλος Καρδίτσας «Καλλίχορος»

Χοροί  Καραγκούνικοι & Αγραφιώτικοι  Χοροδιδάσκαλος  Νώντας ΣτυλόπουλοςΤαγκούλη Βασω

  1. Μορφωτικός Πολιτιστικός Σύλλογος Κυπρίνου

Χοροί Θράκης                     Χοροδιδάσκαλος: Μητούδης Δημήτρης

  1. Πολιτιστικός Σύλλογος Νέων Επιβατών

Χοροί περιοχής Θεσσαλονίκης     Χοροδιδάσκαλος: Παναγιώτα Χατζηχιδήρογλου

  1. Πολιτιστική Στέγη Ερασμίου « Γ. Βιζυηνός»

Χοροί  Μεταξάδων                 Χοροδιδάσκαλος: Δήμος Κουρτίδης

  1. Σύλλογος Πολιτισμού & Παράδοσης Κυμίνων

   Χοροί  Μακεδονίας               Χοροδιδάσκαλος: Ανδρέας Παπουκίδης

11.Πολιτιστικοί Σύλλογοι Καμήλας – Σκουτάρεως

Χοροί Βόρειας Θράκης           χοροδιδάσκαλος Σταλακτή Ηλιοπούλου

  1. Σύλλογος Εβριτών Ξάνθης

Χοροί Παραπαγγαίων                           Χοροδιδάσκαλος: Στρατούλα Τσάβου

Συμμετέχουν οι μουσικοί:

Τσαρμαντίδης Γεράκης:  τραγούδι- κλαρίνο –

Περπέρογλου Γιώργος:   τραγούδι-ακορντεόν

 Μίχου Γεώργιος:             λαούτο

Καλογιάννης Βεράνης:   βιολί – τρομπέτα

Γκαντίρης Στάθης:          γκάϊντα

Παντελίδης Μελέτης:     κρουστά

  • Παρουσίαση       Σταυρούλα Δαλάτση Νικολέτα Χατζοπούλου
  • Καλλιτεχνική επιμέλεια: Αναστασία Βαφειάδου
  • Συντονιστής εκδήλωσης : Γκαϊλιάκας Γεώργιος
  • Υπεύθυνος εκδήλωσης: Πολυμένης απόστολος

Αφήστε το σχόλιό σας

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

*