Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Λύγισε στην επανάληψη παίζοντας και με 10 παίκτες στο Σιδηρόκαστρο

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στη νίκη της περασμένης αγωνιστικής ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, αφού για το πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής έχασε στις Σέρρες από τον συνονόματο του Σιδηροκάστρου με 1-0.

Το γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Αβράμης  με ωραίο γκολ στο 71΄, ενώ οι παίκτες της εβρίτικης ομάδας αγωνίζονταν από το 75’΄με 10 λόγω αποβολής του Γκαβανόζη.

Ο Εθνικός Σιδηροκάστρου ήθελε πάση θυσία τον αγώνα αυτό, αφού είχε να κερδίσει  από την πρώτη αγωνιστική και πάλι στην έδρα του, απέναντι τότε, στο Κόσμιο από την Κομοτηνή. Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Γεράκης στο 13, όταν μπήκε στην πορεία της μπάλας ύστερα από κόρνερ του αρχηγού Τσεμπερίδη, και με το κεφάλι την έστειλε στην δεξιά γωνία του Αρβανίτη που κατάφερε όμως να αποκρούσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, ανέβασαν την ένταση του παιχνιδιού και συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες για γκολ. Μάλιστα στο 60’ πάλι ο Γεράκης με ωραίο σουτ σημάδεψε το δοκάρι του Αρβανίτη. Τελικά το γκολ του Αβράμη στο 71’, ύστερα από λάθος του γκολκίπερ Αρβανίτη έκρινε το ματς.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Στο 15΄ Ευκαιρία για τον Εθνικό Σιδηροκάστρου. Ο Γεράκης την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Τσεμπερίδη, αποκρούει στη δεξιά του γωνία ο Αρβανίτης.

Στο 23΄ Σουτ του Γκαβανόζη για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, δεν ανησυχεί ο τερματοφύλακας του Σιδηροκάστρου.

Στο 32΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσεμπερίδη, μπλόκαρε ο Αρβανίτης.

Στο 45’ Δεύτερο σουτ για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Ο Μαλτέζος επιχείρησε να απειλήσει χωρίς όμως να τα καταφέρει, με το σουτ να έχει την ίδια κατάληξη, όπως αυτό του Γκαβανόζη στο 23′.

Στο 60΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό Σιδηροκάστρου με τον Γεράκη να σημαδεύει το δοκάρι του Αρβανίτη.

Στο 71’  ΓΚΟΛ στο Σιδηρόκαστρο! Ο Αβράμης είναι αυτός που μετά από λάθος του Αρβανίτη κάνει το Εθνικός Σιδηροκάστρου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-0.

Στο 75’ Με 10 ο Εθνικός μετά από αποβολή του Γκαβανόζη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 90΄ Σουτ του Γεράκη, άουτ για το Σιδηρόκαστρο και τέλος στο ματς.

Διαιτητής: Τακίδης (ΕΠΣ Κιλκίς) – Βοηθοί: Οικονομίδης (ΕΠΣ Δράμας), Ιωαννίδης (ΕΠΣ Κιλκίς

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Εθνικός Σιδηροκάστρου (Σάκης Καρυπίδης): Τσιμτσάρης Δ., Τσιμτσάρης Ι., Πετρίδης, Σαμαράς, Τσιατμάς, Σπανίδης, Νικολαΐδης, Τοπάλ, Γεράκης, Τσεμπερίδης, Αβράμης.

Στον πάγκο: Γερμανλής, Παπίτσας, Αμπαβίνης, Χαραλαμπίδης, Παρούκας, Ράτσικας, Αντωνιάδης.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Φλώρος/Παπαράδης): Αρβανίτης, Δορουγιδένης, Λυμπέρης, Πεταλωτής, Τσαπάνης, Γκουντενούδης, Γκαβανόζης, Πατσιώρας, Γκαϊδατζής, Δεδελούδης, Μαλτέζος.

Στον πάγκο: Καρακασίδης, Φλώρος, Γεωργαντζόπουλος, Μπαμπλής, Τσαχιρίδης, Κολονέρος, Μαρασλής.

Πηγή: serressport.gr