Δυο μετάλλια για Εβρίτες αθλητές και πρόκριση στο Πανευρωπαϊκό Taekwondo στο European Clubs Championships

Με δυο μετάλλια στις αποσκευές τους, αλλά και πρόκριση στην εθνική ομάδα για το Πανευρωπαϊκό του Τάε κβον ντο, επέστρεψαν οι Εβρίτες αθλητές από το 7th Open European Clubs Taekwondo Championships 2019 που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη.

Ο Μιχάλης Βαϊζελούδης του συλλόγου “Πρόμαχος” Ορεστιάδας κατέκτησε την δεύτερη θέση και πήρε αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία Παίδων, ενώ ο Ευάγγελος Χρυσοβαλάντης Χαραλαμπάκος του ΑΟ TKD Διδυμότειχου-Ναζίρης, κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία Εφήβων. Όπως τονίσαμε και οι δυο εξασφάλισαν την συμμετοχή στην εθνική μας ομάδα για το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Στην χθεσινή διοργάνωση υπήρξαν πολλές διακρίσεις για το ελληνικό ταεκβοντό στις κατηγορίες εφήβων/νεανίδων, παίδων/κορασίδων και αγοριών/κοριτσιών (kids). Συμμετείχαν 1564 αθλητές και αθλήτριες, από 39 χώρες και 333 διαφορετικές ομάδες. Συνολικά η Ελλάδα κατέκτησε 104 μετάλλια, με τα 13 εξ αυτών στις βαθμολογούμενες -ενόψει Τόκιο 2020- κατηγορίες ανδρών/γυναικών

Για το νομό Έβρου είχαμε:

78 κιλά εφήβων: Ευάγγελος Χρυσοβαλάντης Χαραλαμπάκος. ΧΑΛΚΙΝΟ μετάλλιο Αθλητικός Σύλλογος Taekwondo Διδυμοτείχου. Προπονητής Γιώργος Ναζίρης

-48 Παίδων Βαϊλεζούδης Μιχάλης. Αθλητικός Σύλλογος Ταεκβοντό “Πρόμαχος” Ορεστιάδας. Κατέκτησε την δεύτερη θέση Αργυρό μετάλλιο. Προπονητής Χρήστος Ορμανλίδης

Το European Clubs Championships-World Taekwondo G1 διοργανώθηκε από την World Taekwondo Europe (WTE), με την υποστήριξη της Ένωσης Ταεκβοντό Βορείου Ελλάδος (ΕΤΑΒΕ).