Γ’ εθνική: “Ζωντανή” στην “μάχη” της παραμονής η Α.Ε.Διδυμοτείχου, με σπουδαίο διπλό 3-2 στην Θαλασσιά

“Ζωντανή” στην “μάχη” της αποφυγής του υποβιβασμού παρέμεινε η Α.Ε.Διδυμοτείχου, με την  σπουδαία εκτός έδρας επικράτηση 3-2 επί της Αναγέννησης Θαλασσιάς στην Ξάνθη, με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Παπούδη που πέτυχε δυο γκολ.

Οι παίκτες του Χρήστου Μαυράκη μετά από τα δυο αρνητικά αποτελέσματα που προηγήθηκαν, συνειδητοποίησαν ότι δεν υπήρχε περιθώριο για άλλο αποτέλεσμα απ’ τη νίκη και την κατάκτηση των τριών βαθμών. Έτσι από την αρχή του αγώνα μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, είχαν δοκάρι στo 2′ με τον Λίτσκα και πήραν τελικά το προβάδισμα και μάλιστα δύο τερμάτων με την συμπλήρωση μόλις του πρώτου τέταρτου της αναμέτρησης, χάρη στα τέρματα των Γιαννιώτη στο 12′ και του Παπούδη τρία λεπτά αργότερα (15′).
Αυτό φαίνεται ότι έφερε κάποια… χαλάρωση, που δεν συγχώρεσαν οι γηπεδούχοι και έτσι πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, κατάφεραν και ισοφάρισαν επίσης μέσα σε 15 λεπτά με τον Καλαϊτζή στο 22′ και τον Κωφίδη στο 37′.
Στην επανάληψη ήταν η γηπεδούχος Αναγέννηση που ξεκίνησε πιο δυνατά και έχασε ευκαιρίες με τους Ορφανίδη και Κωφίδη. Όμως η ΑΕΔ ήταν αποφασισμένη να φύγει νικήτρια και “κλείδωσε” τους τρεις βαθμούς στο 63′, όταν  από σέντρα του Θάνου ο Παπούδης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 2-3 και “σφράγισε” μια νίκη που μπορεί να αποδειχθεί υπερπολύτιμη στη συνέχεια. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Αναγέννηση Θαλασσιάς έμεινε στην τελευταία θέση, ενώ η ομάδα του Διδυμοτείχου παραμένει με 10 βαθμούς στην προσπάθεια παραμονής και ετοιμάζεται να υποδεχθεί στην επόμενη αγωνιστική τον Ηρακλή Αμπελοκήπων της Θεσσαλονίκης.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κατσίνης της ΕΠΣ Καβάλας με βοηθούς τους επίσης Καβαλιώτες Δεδονάκη και Σακάλογλου.

ΑΕ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ (Μαυράκης): Δουλούδης, Θάνος, Σιδηρόπουλος, Παντελίδης, Τζουμακίδης (45′ Γιαννόπουλος), Σταματόπουλος, Γκασίδης (45′ Βαγγέλοφ), Βαρσαμίδης (88′ Σιναπίδης), Παπούδης (89′ Κούπας), Γιαννώτης (70′ Τζελέπης), Λίτσκας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΑΛΑΣΣΙΑΣ (Κουτρουλός): Αθανασίου, Γκριγκοριάν (75′ Σταύρου), Καλαϊτζής (75′ Γκίκα), Κουτίνης, Σαρηγιαννίδης, Κωφίδης (60′ Τεφήκογλου), Τουργαΐδης, Εφέντη, Ορφανίδης, Εφεντόπουλος (75′ Μπίλιας), Καζάκης.

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Εθνικός Σοχού – Απόλλων Παραλιμνίου 1-2 (5′ Καρυοφύλλης)
Ορφέας Ξάνθης – Ελπίδα Σαπών 2-1 (32′ Τορομανίδης, πεν. 35′ Μελισσόπουλος, 66′ Τριαντόπουλος)
Ηρακλής Αμπελοκήπων – ΑΕ Ευόσμου 3-1 (31′ πεν. Μάρτινς, 44′ Τσίτας, 82′ Παπαδόπουλος – 49′ )
ΑΕ Αμπελοκήπων Δράμας – Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 2-1 (20′ πεν. Περσίδης, 69′ Κυσίδης – 65′ Χατζηκυριάκου)
Αναγέννηση Θαλασσιάς – ΑΕ Διδυμοτείχου 2-3 (22′ Καλαϊτζής, 37′ Κωφιδης – 12′ Γιαννιώτης, 15′, 63′ Παπούδης)
Αετός Οφρυνίου – Πανδραμαϊκός 3-0 (7′ πεν., 85′ Ελέζι, 9′ Παυλίδης)
Νέστος Χρυσούπολης – Άρης Αβάτου 1-0 (67′ Φραγκούλης)
Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Ένωση Αλεξανδρούπολης 0-3 α.α.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 10 ΑΓΩΝΕΣ όπως έχει αυτήν την στιγμή)
15. Αναγέννηση Θαλασσιάς 3 (5-21)
16. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου (αποχώρησε από το πρωτάθλημα)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 10 ΑΓΩΝΕΣ με περασμένους τους βαθμούς με Σιδηροχώρι)
15. Αναγέννηση Θαλασσιάς 6 (11-21)*
Οι ομάδες με αστερίσκο έχουν ένα ματς περισσότερο (τους τρεις βαθμούς που έτσι κι αλλιώς θα κερδίσουν στα χαρτιά με την Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου)