Α.Ε.Διδυμοτείχου: Με… εκτελεστή τον Λίτσκα 2-0 την Α.Ε.Ευόσμου – “Ζωντανή” στην “μάχη” της παραμονής

Α.Ε.Διδυμοτείχου: Με… εκτελεστή τον Λίτσκα 2-0 την Α.Ε.Ευόσμου – “Ζωντανή” στην “μάχη” της παραμονής

Με… εκτελεστή τον Γιώργο Λίτσκα, η Α.Ε.Διδυμοτείχου επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας 2-0 την Α.Ε.Ευόσμου και παρέμεινε “ζωντανή” στην “μάχη” για παραμονή στη Γ’ εθνική.

Οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” από το πρώτο ημίχρονο τη νίκη και τους τρεις βαθμούς που ήταν μονόδρομος, με τον Λίτσκα μόλις στο 2′ να ανοίγει το σκορ αξιοποιώντας υποδειγματικά σέντρα του Θάνου.

Το τελικό 2-0 για την ομάδα του Χρήστου Μαυράκη διαμόρφωσε στο 34′ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ο Γιώργος Λιτσκας, σκοράροντας με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή. Μάλιστα ο ίδιος έχασε τεράστια ευκαιρία στο 48′ να κάνει χατ τρικ, αλλά το σουτ υπό πίεση εντός περιοχής δεν κατέληξε στα δίχτυα.
Η Α.Ε.Ευόσμου είχε την ευκαιρία στο 80’ να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά στην εκτέλεση του πέναλτι των φιλοξενούμενων ο τερματοφύλακας της Α.Ε.Δ Παππάς κράτησε ανέπαφη την εστία του.
Ντεμπούτο του 17χρονου Μόμα στην Γ’ εθνική
Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης και η είσοδος στο 83’ ως αλλαγή για τους γηπεδούχους στην θέση του Βαγγέλοβ, του 17χρονου Χρήστου Μόμα, που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στην Γ’ Εθνική με την φανέλα της Α.Ε.Διδυμοτείχου.

Α.Ε.ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ (Χρήστος Μαυράκης): Παππάς, Θάνος, Παντελίδης, Γκιντίδης, Σιδηρόπουλος, Σταματόπουλος, Παπούδης (78′ Σιναπίδης), Βαγγέλοβ (83′ Μόμας), Λίτσκας (65′ Γιαννόπουλος), Γκασίδης (84′ Μαμρικισβίλι), Γιαννιώτης.

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Απόλλων Παραλιμνίου – Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 1-2
ΑΕ Διδυμοτείχου – ΑΕ Ευόσμου 2-0   (13′, 34′ Λιτσκας)
Πανδραμαϊκός – Ελπίδα Σαπών 2-3 (68′ Μουδούρογλου, 72′ Μπερούκας – 2′, 13′ Μπόζης, 76′ Ρομπέρ)
Άρης Αβάτου – Εθνικός Σοχού 0-0
Ένωση Αλεξανδρούπολης – Ορφέας Ξάνθης 1-1 (58′ Παπάζογλου – 27′ Πασχαλακης)
Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Ηρακλής Αμπελοκήπων 0-3 α.α.
Νέστος Χρυσούπολης – ΑΕ Αμπελοκήπων 1-1 (45+1′ Μενίκου – Σαϊνίδης 82′)
Αετός Οφρυνίου – Αναγέννηση Θαλασσιάς 5-0 (7′ Μπαρέττας, 42′ Τελίδης, 54′ Τσίλογλου, 68′ Ελέζι πεν, 71′ Παπαδόπουλος)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 13 ΑΓΩΝΕΣ όπως έχει αυτήν την στιγμή)
1. Ορφέας Ξάνθης 32 (23-7)
———————————
2. Ηρακλής Αμπελοκήπων 27 (26-7)
3. Αετός Οφρυνίου 27 (26-9)
4. Πανδραμαϊκός 25 (18-10)
5. Απόλλων Παραλιμνίου 23 (16-9)
6. Αλεξανδρούπολη FC 21 (18-13)
7. Νέστος Χρυσούπολης 20 (13-8)
8. Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 19 (16-20)
9. Άρης Αβάτου 18 (15-9)
10. Ελπίδα Σαπών 17 (15-16)
—————————————
11. Εθνικός Σοχού 16 (14-12)
12. ΑΕ Ευόσμου 14 (11-17)
13. ΑΕ Αμπελοκήπων Δράμας 14 (13-24)
14. ΑΕ Διδυμοτείχου 13 (15-17)
15. Αναγέννηση Θαλασσιάς 6 (8-30)
16. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου (αποχώρησε από το πρωτάθλημα)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 13 ΑΓΩΝΕΣ με περασμένους τους βαθμούς με Σιδηροχώρι)
1. Ορφέας Ξάνθης 32 (23-7)
———————————
2. Ηρακλής Αμπελοκήπων 27 (26-7)
3. Αετός Οφρυνίου 24 (26-9)
4. Πανδραμαϊκός 25 (18-10)
5. Απόλλων Παραλιμνίου 23 (16-9)
6. Αλεξανδρούπολη FC 21 (18-13)
7. Νέστος Χρυσούπολης 20 (13-6)
8. Εθνικός Σοχού 19 (17-12)*
9. Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 19 (16-20)
10. Άρης Αβάτου 18 (15-9)
—————————————
11. ΑΕ Ευόσμου 17 (14-17)*
12. Ελπίδα Σαπών 17 (13-17)
13. ΑΕ Αμπελοκήπων Δράμας 14 (13-24)
14. ΑΕ Διδυμοτείχου 13 (15-17)
15. Αναγέννηση Θαλασσιάς 6 (8-30)
16. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου (αποχώρησε από το πρωτάθλημα)
Οι ομάδες με αστερίσκο έχουν ένα ματς περισσότερο (τους τρεις βαθμούς που έτσι κι αλλιώς θα κερδίσουν στα χαρτιά με την Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου)

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (14η, 30/5)
ΑΕ Διδυμοτείχου – Απόλλων Παραλιμνίου
Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου – Πανδραμαϊκός
ΑΕ Ευόσμου – Άρης Αβάτου
Ελπίδα Σαπών – Ένωση Αλεξανδρούπολης
Εθνικός Σοχού – Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου 3-0 α.α.
Ορφέας Ξάνθης – Νέστος Χρυσούπολης
Ηρακλής Αμπελοκήπων – Αετός Ορφανού
ΑΕ Αμπελοκήπων – Αναγέννηση Θαλασσιάς

 

Αφήστε το σχόλιό σας

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

*