Γ’ εθνική: Τεράστια νίκη εκτός έδρας η Αλεξανδρούπολη F.C, επί του πρωτοπόρου Άρη Αβάτου 2-1

-Σκόρερ οι αδερφοί Κώστας και Άγγελος Πατσιώρας στο πρώτο ημίχρονο

Τεράστια νίκη και μάλιστα εκτός έδρας πέτυχε η Αλεξανδρούπολη F.C επί του πρωτοπόρου Άρη Αβάτου με 2-1, έχοντας σκόρερ τους αδερφούς Πατσιώρα, Κώστα και Άγγελο.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με πανέμορφο ανάποδο ψαλίδι του Σαρηγιαννίδη. Η Αλεξανδρούπολη αντέδρασε άμεσα και 10 λεπτά αργότερα ο Ρουμπιές θα μπει στη περιοχή και θα κερδίσει πέναλτι. Ο Νταφόπουλος απέκρουσε το πέναλτι του Πατσιώρα Κων. η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, αλλά ο “Πάτσι” στην επαναφορά με κεφαλιά ισοφάρισε. Στο 23ο ο Ρουμπιές βγήκε τετ α τετ με τον Νταφόπουλο αλλά ο τερματοφύλακας του Αβάτου έδιωξε σε κόρνερ.
Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ο Πατσιώρας Κων. με εκτέλεση φάουλ από τα πλάγια βρήκε τον αδερφό του Άγγελο μέσα στη περιοχή και εκείνος έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αβάτου πίεσε για την ισοφάριση έχασε μερικές ευκαιρίες χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Η Αλεξανδρούπολη κράτησε το σκορ και πήρε μεγάλη νίκη στο Γήπεδο Κουτσού.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ FC (Ζόραν Στοΐνοβιτς): Παπαδόπουλος, Γεωργαντζόπουλος (27′ Σιδηρόπουλος), Στοΐνοβιτς Χρ., Παπαγεωργίου, Γκαϊδατζής, Πατσιώρας Κων., Πατσιώρας Αγγ., Αμπραχαμιάν (88′ Τσιεγγελίδης), Στοΐνοβιτς Αθ. (75′ Χριστοφορίδης), Καρακασίδης, Ρουμπιές (88′ Παγωνίδης)
ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ (Μπέδρελης Κώστας): Νταφόπουλος, Χασάν Ογλού, Λεωντσάκος, Τενεκές, Κουτσούμπας, Φούντας, Σαρηγιαννίδης, Κωσταρέλης, Παπαδόπουλος, Βαφειάδης, Ψεμματάς

Έτσι η Αλεξανδρούπολη FC βρέθηκε πλέον δυο βαθμούς πίσω από την πρώτη θέση, δείχνοντας μια συνεχή βελτίωση και ανοδική πορεία και αφήνοντας πολλά αισιόδοξα μηνύματα για την συνέχεια του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής.