ΕΠΣ Έβρου: “Βράζουν” κατά διαιτητή Παππά στην Α.Ε.Διδυμοτείχου, για το 1-1 με Φέρες – Μόνος πρώτος ο Ιπποκράτης

Την στιγμή που ο Ιπποκράτης κέρδιζε εύκολα 3-0 τις Καστανιές στην Αλεξανδρούπολη και έμενε μόνος στην κορυφή της Α’ Κατηγορίας ΕΠΣ Έβρου, ο διαιτητής Παππάς με τις αποφάσεις του ξεσήκωνε θύελλα αντιδράσεων στην Α.Ε.Διδυμοτείχου, αφού θεωρήθηκε υπεύθυνος για το εντός έδρας 1-1 με την Θράκη Φερών.

Στο γήπεδο του Σοφικού όπου… μετακόμισε πλέον η ομάδα του Διδυμοτείχου, μια και το γήπεδο της πόλης είναι σε τραγική κατάσταση, αν και ξεκίνησε ιδανικά με γκολ του Μαντζίρη μόλις στο 2′. Η Θράκη Φερών ανέλαβε την πρωτοβουλία στην συνέχεια ως την λήξη του ημιχρόνου, είχε κάθετο δοκάρι, ενώ έχασε και μια σπουδαία ευκαιρία στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Τελικά ισοφάρισε στο 80′ με εύστοχο πέναλτι του Ντόλα, αλλά η απόφαση του γνωστού εδώ και χρόνια για τις περιορισμένες διαιτητικές ικανότητες του Παππά, που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες παικτών, ευρισκόμενων στον πάγκο, των παραγόντων, αλλά και των φιλάθλων στην εξέδρα. Όπως του φώναζαν, ο τερματοφύλακας Πουρζιτίδης και οι αμυντικοί διεκδίκησαν στον αέρα την μπάλα με επιθετικό των Φερών που έπεσε κάτω χωρίς κανένας να βρει την μπάλα και δεν υπήρχε παράβαση. Ο έντονος εκνευρισμός είχε ως αποτέλεσμα να αποβληθεί στη συνέχεια (πολύ σωστά) ο Τζουμακίδης, γιατί χτύπησε εντελώς αδικαιολόγητα αντίπαλο.

Ο Ιπποκράτης με γκολ των Τρανόπουλου, Βαρσαμακίδη, Σιμιτσάκη έχει τρεις βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Ορέστη Ορεστιάδας που συνέτριψε 6-0 τον αδύναμο Ποντιακό, ενώ στα άλλα δυο ματς είχαμε ισοπαλίες για Σουφλί και Ένωση Οινόης 0-0 και Μαίστρο-Νεοχώρι 1-1.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ιπποκράτης – Άρδας Καστανεών 3-0 (Τρανόπουλος, Βαρσαμίδης, Σιμιτσάκης)
ΑΕ Διδυμοτείχου – Θράκη Φερών 1-1 (2′ Μαντζίρης – 80′ πεν. Ντόλας)
Κόκκινη κάρτα: 80′ Τζουμακίδης (ΑΕΔ)
Μαΐστρος – Νεοχώρι 1-1 (16′ Λαζαρίδης – 7′ Ρουσσίδης)

Έβρος Σουφλίου – Ένωση Οινόης 0-0
Ορέστης Ορεστιάδας – Ποντιακός Αλεξανδρούπολης 6-0 (17′ πεν. Κοτζά, 43′ Βαγγέλοφ, 54′, 66′, 78′ Βλάχος, 87′ Καπουλούς)

Δευτέρα 6/12, 15:00