ΕΠΣ Έβρου: Ορέστης, Φέρες και Ιπποκράτης με 2χ2 στην κορυφή της Α’ κατηγορίας – Τ’ αποτελέσματα Κυπέλλου

ΕΠΣ Έβρου: Ορέστης, Φέρες και Ιπποκράτης με 2χ2 στην κορυφή της Α’ κατηγορίας – Τ’ αποτελέσματα Κυπέλλου

Τρεις ομάδες έχουν το απόλυτο με δυο νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές, μετά την ολοκλήρωση και της δεύτερης αγωνιστικής που διεξήχθη το Σάββατο για την Α’ Κατηγορία ΕΠΣ Έβρου.

Ο Ορέστης Ορεστιάδας μετά την επικράτηση του στο γειτονικό ντέρμπι με το Διδυμότειχο την πρώτη αγωνιστική, αυτή την φορά φιλοδώρησε με έξι γκολ τον Άρδα Καστανεών, ενώ ο περσινός  πρωταθλητής Ιπποκράτης επικράτησε με 3-2 του συντοπίτη του Εθνικού και η Θράκη Φερών στις καθυστερήσεις πέρασε νικηφόρα από το Σουφλί.

Την πρώτη νίκη της πέτυχε η Α.Ε.Διδυμοτείχου μέσα στoν Μαίστρο με 2-1, όπως και ο Α.Ο.Νεοχωρίου ο οποίος κέρδισε 3-1 τη Νίκη Απαλού.

Την πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Α.Ε.Διδυμοτείχου, μέσα στον Μαίστρο με 2-1 επί της τοπικής ομάδας

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία μετά την 2η αγωνιστική:

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΈΒΡΟΥ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
ΑΟ Μαΐστρου – ΑΕ Διδυμοτείχου 1-2 (12′ Καλομπρατσίδης – 54′ Ιωσηφίδης, 62′ Καραγιάννης)
Έβρος Σουφλίου – Θράκη Φερών 1-2 (36′ πεν. Κουρούδης – 7′ πεν, 90+2′ Παγωνίδης)
Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης 2-3 (16′ Παπαδάκης, 45′ Μπόρις – )
Ορέστης Ορεστιάδας – Άρδας Καστανεών 60 (12′, 15′, 54′, 69′ Λαζαρίδης, 82′ Σταματόπουλος, 88′ Κυρκούσης)
ΑΟ Νεοχωρίου – Νίκη Απαλού 3-1 (41′ Μαργαρίτης, 44′, 68′ Βουκελάτος, – 62′ Δομακίνης)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 2 ΑΓΩΝΕΣ)
1. Ορέστης Ορεστιάδας 6 (9-0)
—————————————
2. Θράκη Φερών 6 (7-1)
3. Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης 6 (6-3)
4. ΑΟ Νεοχωρίου 4 (3-1)
5. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3 (4-5)
6. ΑΕ Διδυμοτείχου 3 (2-3)
7. Έβρος Σουφλίου 1 (1-2)
8. Νίκη Απαλού 0 (3-7)
9. ΑΟ Μαΐστρου 0 (1-7)
10. Άρδας Καστανεών 0 (1-9)

Τα αποτελέσματα του Κυπέλλου με ομάδες Β’ κατηγορίας

Χθες πάντως είχαμε και την πρεμιέρα του κυπέλλου της ΕΠΣ Έβρου στην οποία μετείχαν μόνο ομάδες της Β’ Κατηγορίας σε νοκ άουτ παιχνίδια.

Οι ομάδες του Ατρόμητου Ασπρονερίου και της Ένωσης Οινόης βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για το χθεσινό μας κυπέλλου

Στην επόμενη φάση βρίσκεται η Αναγέννηση Λαβάρων άνευ αγώνα και ο Ατρόμητος Άβαντα καθώς ο ΑΟ Αρίστεινου που ήταν αντίπαλός του δεν κατάφερε τελικά να ενταχθεί στο Μητρώο της ΓΓΑ και αποβλήθηκε από το κύπελλο και το πρωτάθλημα.

Φάση από το γήπεδο του Ασπρονερίου, όπου η Οινόη επικράτησε του τοπικού Ατρομήτου με 2-1 και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΠΣ Έβρου

Οι ομάδες που πήραν την πρόκριση στη β’ φάση είναι οι:

Κύκλωπες Μάκρης

ΠΑΕ Ριζίων

Αετός Λεπτής

Ακρίτας Ορμενίου

ΑΟ Καππαδοκών

Αθλητικός Όμιλος Τυχερού

Ορφέας Σοφικού

ΑΜΟ Ρούσσας

Ένωση Οινόης

ΑΕ Νέας Χηλής

Ποντιακός Αλεξανδρούπολης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας του κυπέλλου της ΕΠΣ Έβρου:

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ – Α’ ΦΑΣΗ
Κύκλωπες Μάκρης – Νίκη Απαλού 3-0
Ηρακλής Σαγήνης – ΠΑΕ Ριζίων 1-2
Ασπίδα Θουρίου – Αετός Λεπτής 0-4
Ακρίτας Ορμενίου – Ομόνοια Φυλακίου 3-0 α.α
ΑΟ Δορίσκου – ΑΟ Καππαδοκών 1-4
Αθλητικός Όμιλος Τυχερού – Ακρίτας Δαδιάς 2-1
Διγενής Ακρίτας Σάκκου – Ορφέας Σοφικού 1-1 κ.δ, 3-4 πεν.
Δόξα Ορεστιάδας – ΑΜΟ Ρούσσας 1-6
Ατρόμητος Ασπρονερίου – Ένωση Οινόης 1-2
Αθλητική Ένωση Κορνοφωλιάς Λυκόφης – ΑΕ Νέας Χηλής 2-3
Ποντιακός Αλεξανδρούπολης – Φουρτούνα Αλεξανδρούπολης 5-0

Πηγή: thrakisports.gr