Ορεστιάδα: Ιστορική πρώτη νίκη του «ψυχωμένου» Άθλου που «άλωσε» το Ζηρίνειο κερδίζοντας 3-2 την Κηφισιά

Στα βόρεια προάστεια της Αθήνας ο Άθλος Ορεστιάδας «έγραψε» στην Κηφισιά ένα ακόμη «χρυσό» κεφάλαιο στην ιστορία του!

Στο «απόρθητο» μέχρι πριν λίγες ώρες Ζηρίνειο της Κηφισιάς η ομάδα μας πανηγύρισε επί της σκληροτράχηλης γηπεδούχου, την παρθενική νίκη της ιστορίας της στη Volleyleague και μάλιστα με ανατροπή 2-3 (25-21, 19-25, 18-25, 25-22, 14-16) σετ! Στο ματς της 6ης αγωνιστικής ο Άθλος Ορεστιάδας, αν και βρέθηκε να χάνει από την 3η στη βαθμολογία γηπεδούχο ομάδα, κατάφερε με ψυχή και πάθος, κυριαρχώντας σε επίθεση και σερβις να «γυρίσει» το ματς και υποχρεώνοντας την ομάδα της Κηφισιάς στην πρώτη της φετινή εντός έδρας ήττα, να φύγει από μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος με ένα δίποντο «μάλαμα» μολονότι είχε την ευκαιρία να κερδίσει ακόμη και 1-3 σετ.

Με τις δύο ομάδες να προέρχονται από αγώνες 5 σετ και την Κηφισιά να στερείται τον πολύπειρο πασαδόρο της, Στιβαχτή, λόγω γαστρεντερίτιδας, το παιχνίδι, είχε από την αρχή αμφίρροπο χαρακτήρα. Η αθηναϊκή ομάδα μετά το αρχικό 8-8, με άσους του πολύ καλού σήμερα Σπηλιώτη και ανεβασμένο μπλοκ ξέφυγε με +6, 18-12. Η ομάδα μας, με βελτιωμένη υποδοχή και καλό μοίρασμα του Κασαμπαλή, μείωσε σε 19-17, αλλά και πάλι το καλοστημένο μπλοκ του Σπηλιώτη έδωσε αέρα 4 πόντων 21-17 στη γηπεδούχο, που από δικό μας λάθος κατέκτησε το σετ με 25-21, 1-0.

Στο β’ σετ ο Άθλος Ορεστιάδας αντέδρασε, φάνηκε να «πατάει» καλύτερα στο «χαμηλοτάβανο» Ζηρίνειο και μετά το 8-7, 12-11 ανέβασε τη διαφορά στο +6, 12-18. Σερβις «ρουκέτα» του Γκλάντστοουν και επίθεση του Ντε Πρα διατήρησαν τη διαφορά στο εξάποντο, 16-22. Η Κηφισιά πίεσε την υποδοχή μας και με νέο μπλοκ του Σπηλιώτη μείωσε 19-22 για να φτάσει με «πέναλτι» του Αλγκούλ ο Άθλος στην ισοφάριση 1-1, με 19-25.

Με ανεβασμένη ψυχολογία και «ζεστό» τον Ντε Πρα ο Άθλος ξεκίνησε δυνατά και το 3ο σετ προηγούμενος με 2-4. Σερί πόντους του Αλγκούλ η ομάδα μας ανέβασε στο +5 τη διαφορά 7-12, ενώ ένας ακόμη άσος του Γκλαντστόουν Τζούνιορ έφερε την υπέρτατη τιμή της στο ματς, 11-18 και 13-20. Παρά την σθεναρή αντίσταση της Κηφισιάς, που μείωσε 17-20 η εβριτικη ομάδα, με τακτικό σερβίς Ρίμπο στον Τσέιβερς και α’ χρόνο του Αλγκούλ έβαλε με 21-25 και 1-2 σετ τις βάσεις για την ιστορική ανατροπή.

Στο 4ο σετ έγινε μεγάλη μάχη, με την Κηφισιά να αναγκάζεται λόγω ενοχλήσεων στη μέση του Οκοσάνοβιτς, να αφήνει τον Σέρβο στον πάγκο και με «αλχημείες» του τεχνικού της, Κώστα Χριστοφιδέλη να «γυρίσει» σε διαγώνιο τον ακραίο Tσέιβερς και να παίζει στα άκρα με Ρικάρντο-Γ. Παπαδόπουλο. Με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες μέχρι το 7-7, το εξαιρετικό σερβίς Κασαμπαλή (2 άσοι) και η επίθεση Ντε Πρα έδωσαν προβάδισμα 7-10 στον Άθλο. Η Κηφισιά με πρωταγωνιστή τον Τσέιβερς, μετά το 11-11, με δύο άσους του Αμερικάνου, πήρε κεφάλι με 15-13. Η διαφορά διατηρήθηκε στο 19-16 , αλλά ο Ριζόπουλος μείωσε στον πόντο 20-19. Από άστοχη επίθεση του Τσέιβερς η ομάδα μας ισοφάρισε 21-21, αλλά από δικά μας λάθη, άσο του Αμερικανού ακραίου και μπλοκ του Ρουσόπουλου η Κηφισιά ισοφάρισε με 25-22, 2-2 στέλνοντας το ματς σε ταί μπρέικ.

Στο 5ο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 3-1, αλλά με μπλοκ αόυτ του Γκένοφ ο Άθλος προσπέρασε με 4-5. Με βραζιλιάνικους πόντους των Ντε Πρα, Γκλάντστόουν Τζούνιορ η ομάδα μας ξέφυγε με 5-7, αλλά από τον αποτελεσματικό Τσέιβερς η Κηφισιά, πήρε προβάδισμα 8-7. Το μπλοκ του Ρουσόπουλου στο Γκένοφ έδωσε αέρα 2 πόντων στους γηπεδούχους, 9-7. Με άμυνα αυτοθυσίας για σεμινάριο του Ντε Κάιο και pipe του Γκένοφ ο Άθλος ισοφάρισε 11-11. Από κει και πέρα το ματς έγινε ακατάλληλο για… καρδιακούς! Ο Επιβλητικό «στοπ» του Γκλαντστόουν έφερε σε ματς μπολ τον Άθλο, 13-14, ο Τσειβερς ισοφάρισε σε 14-14, για να υπογράψει μετά από δεύτερο χαμένο ματς μπολ, ο άσος του Ντε Πρα την νίκη του Άθλου, 14-16, 2-3 σετ. Το φινάλε του αγώνα βρήκε όλη την αποστολή της Ορεστιάδας στο κέντρο του γηπέδου με επικεφαλής τον πρόεδρο, Γιώργο Τσολακίδη να πανηγυρίζουν ένα «κουβάρι» σα «μικρά παιδιά» τον πανάξιο ιστορικό… Άθλο της ομάδας στη Volleyleague.

Ο Άθλος έδωσε το 4ο τάι μπρέικ σε 6 αγώνες στη Volley League και έπιασε τους 5 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα.

Ανάμεσα στους «τυχερούς» φίλους της ομάδας μας, που απόλαυσαν την παρθενική επιτυχία στην κορυφαία κατηγορία του ελληνικού βόλεϊ, ήταν ο πρώην διεθνής άσος του Α.Ο.Ο, Νίκος Ντεβεντούδης και οι πρώην αθλητές του Άθλου Ορεστιάδας, Γιάννης Τριανταφυλλίδης και Βασίλης Προδρομίδης.

Διαιτητές: Πρέντζας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Βαρατάσης, Αρβανίτης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-17, 25-21

2ο σετ: 8-7, 12-16, 16-21, 19-25

3ο σετ: 5-8, 10-16, 17-21, 18-25

4ο σετ: 7-8, 16-14, 21-19, 25-22

5ο σετ: 4-5, 10-8, 12-11, 14-16

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσσοι, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας οι πόντοι προήλθαν: 12 άσσοι, 60 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 19-25, 18-25, 25-22, 14-16) σε 133΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 11π. (9/25επ., 2 άσσοι), Ρουσσόπουλος 7 (1/2επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Ρικάρντο 15 (15/28επ., 53%υπ., 12%αρ.), Σπηλιώτης 8 (2/3επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μορέιρα 9 (7/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 100%υπ., 67%αρ.), Τσέιβερς 21 (15/44επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι, 44%υπ., 11%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 67%υπ., 21%αρ.), Οικονομόπουλος, Παπαδόπουλος (50%υπ., 12%αρ.), Φιλιππακόπουλος.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλαντστόουν 16π. (6/9επ., 4 μπλοκ, 6 άσσοι), Κάιο Ντε Πρα 22 (19/35επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κασαμπαλής 5 (2/2επ., 3 άσσοι), Αλγκούλ 14 (12/18επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 11 (9/23επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 70%υπ., 30%αρ.), Γκένοφ 12 (12/20επ., 59%υπ., 16%αρ.) / Βελούδης (λ. – 70%υπ., 30%αρ.), Μποζίδης.

Ο προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας Ηλίας Κρεούζης είπε: «Συγχαρητήρια στην Κηφισιά και στο προπονητικό της επιτελείο γιατί πραγματικά έπαιξε πάρα πολύ καλά και γύρισε το ματς, καταφέρνοντας να το στείλει στο ται μπρέικ. Η Κηφισιά είχε ένα τεράστιο πρόβλημα σήμερα, που δεν το ξέραμε ούτε εμείς, την απουσία του πασαδόρου της Στιβαχτή και αναγκάστηκε να πάει σε λύση ανάγκης, αφού ήταν κομβικής σημασίας αυτή η έλλειψη. Εμείς καταφέραμε και μετά το α’ σετ, το οποίο λόγω γηπέδου ήταν περίεργο για εμάς, καταφέραμε να προσαρμοστούμε και γυρίσαμε το ματς 1-2. Από εκεί και έπειτα η Κηφισιά τα άλλαξε όλα και προσπάθησε να πάρει ό,τι μπορούσε από το παιχνίδι. Εμείς νομίζω ήμασταν καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και στο τέλος «χαμογελάσαμε».

O αρχηγός του Άθλου Ορεστιάδας Δημήτρης Ριζόπουλος δήλωσε: «Παίξαμε δύο μεγάλα παιχνίδια εντός έδρας με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, αλλά μας «πονούσαν» τα εκτός έδρας παιχνίδια, όπου η εικόνα μας έως τώρα, ήταν λίγο κακή. Οπότε θέλαμε πάρα πολύ να κερδίσουμε και σήμερα ήταν μία πολύ μεγάλη νίκη γιατί παίζαμε την αήττητη στην έδρα της Κηφισιά. Μας έλειπε η νίκη, είμαστε πάρα πολύ χαρούμενοι, το θέλαμε πολύ και κερδίσαμε μία πάρα πολύ καλή ομάδα. Σήμερα ήταν πάρα πολύ δύσκολες οι συνθήκες, έλειπε ο πασαδόρος της Κηφισιάς, μετά βγήκε ο διαγώνιος, άλλαξε ο ακραίος σε διαγώνιο και προσπαθούσαμε να προσαρμοστούμε. Το καλό όμως με την ομάδα μου είναι ότι έχει έμπειρους παίκτες, που μπορούν να διαχειριστούν δύσκολες καταστάσεις».