Γ εθνική: Πρώτος βαθμός για την Αλεξανδρούπολη F.C. που ισοφάρισε 2-2 στις καθυστερήσεις τον Αγροτικό Ασtέρα (BINTEO)

Τον πρώτο της βαθμό έστω και δύσκολα στις καθυστερήσεις του αγώνα, πήρε στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄ εθνικής η  Αλεξανδρούπολη FC που αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στην χθεσινή αναμέτρηση με τον Αγροτικό Αστέρα για την 4η εμβόλιμη αγωνιστική.

Αν και  η ομάδα του Ευόσμου προηγήθηκε 2-0 στο στάδιο Φώτης Κοσμάς και φαινόταν να παίρνει τη νίκη, οι Εβρίτες με δύο τέρματα των Κώστα Πατσιώρα και Παπάζογλου στις καθυστερήσεις του αγώνα πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας. Κι όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που έληξε αφού είχε νυχτώσει, λόγω της καθυστερημένης έναρξης κατά  20 λεπτά  λόγω προβλήματος με τον γιατρό αγώνα.

Τα πράγματα ξεκίνησαν άσχημα για τους παίκτες του Νίκου ΠΟυσταμπασίδη, που βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο από την αρχή, αφού στο 13′ ο Πέριτς έδωσε προβάδισμα στον Αγροτικό Αστέρα. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στο α’ μέρος με τον διαιτητή Τσοπουλίδη να δείχνει «παίζετε».

Στο δεύτερο ημίχρονο Θεσσαλονικείς πέτυχαν και δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Ζουλούμη και όσο περνούσε η ώρα τόσο φαινόταν ότι η Αλεξανδρούπολη  θα γνώριζε και 4η  ήττα σε ισάριθμα ματς. Όμως οι παίκτες της βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κώστας Πατσιώρας μείωσε μετά από αναταραχή στην άμυνα του Αστέρα σε 1-2 και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παπάζογλου μετά από προσπάθεια του Καρακασίδη, διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Το ματς σημαδεύτηκε από τραυματισμούς δύο παικτών, που διακομίσθηκαν στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης. Του Τρανόπουλου της Αλεξανδρούπολης που χτύπησε στο κεφάλι και φαίνεται να έπαθε διάσειση, του  Κωστούλα από τον Αγροτικό Αστέραπου δεν μπορούσε να αναπνεύσει λόγω προβλήματος πιθανότατα στον πνευμονοθώρακα, αλλά και του Ζουλούμη των φιλοξενουμένων που φαίνεται να υπέστη κάταγμα στο χέρι. Μάλιστα η Αλεξανδρούπολη FC εύχεται στον ποδοσφαιριστη του Αγροτικού Αστέρα Κωστούλα Κωνσταντίνο, που νοσηλεύεται  στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης περαστικά και γρήγορη ανάρρωση! Τον ποδοσφαιριστή επισκέφθηκε ο πρόεδρος του Ιπποκράτη και Μέλος της Αλεξανδρούπολης FC κ.Χριστόδουλος Μεντίζης

Την Κυριακή για την 5η αγωνιστική η Αλεξανδρούπολη υποδέχεται τον Απόλλωνα Παραλιμνίου.

Διαιτητής: Τσοπουλίδης – Βοηθοί: Σπάρταλης, Φεράτογλου (Ξάνθης)

Συνθέσεις:

Αλεξανδρούπολη (Ν. Ουσταμπασίδης): Κεσουδάκης, Αμπραχαμιάν, Ράλλης, Μπαρμπαγιάννης, Τσιεγγελίδης, Πατσιώρας Κ., Χοψονίδης, Πατσιώρας Α., Γκαϊδατζής, Χριστοφορίδης, Καρακασίδης.

Αγροτικός Αστέρας (Χ. Δανδίκας): Φαρμάκης, Φετεινίδης, Κοτανίδης, Αιχμαλωτίδης, Νιαζήφογλου, Θεοωρίδης, Κουκουλέκης, Πέριτς, Νίκο, Ζουλούμης, Κωτσούλας.

ΔΕΙΤΕ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ από το TV Thrakiotis

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Απόλλων Παραλιμνίου – Δόξα Δράμας 3-0 (5′, 50′ Γκέκας, 56′ Τζαμπέγια)
Αλεξανδρούπολη FC – Αγροτικός Αστέρας 2-2 (90+2′ Πατσιώρας, 90+5′ Παπάζογλου – 10′, 58′ Πέριτς)
Βύρων Καβάλας – Καμπανιακός 0-1 (83′ Ιγνατίδης)
Νέστος Χρυσούπολης – ΑΟ Καβάλα 0-3 (17′, 18′ Ρουμπιές, 54′ Σαλπιγγίδης)
Ορφέας Ξάνθης – Θερμαϊκός Θέρμης 0-1 (48′ Πουρνάρας)

Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου – Ποσειδώνας Νέας Μηχανιώνας 1-2 (79′ Ανδρεαδης- 19′ πεν., 70′ Ξανθόπουλος)
Πανδραμαϊκός – Πανθρακικός 4-1 (2′ Κουκόλης, 7′, 82′ Παυλίδης, 72′ πεν. Αχαλινόπουλος – 68′ Σαπνάρας)
ΡΕΠΟ: Άρης Αβάτου