OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ΕΠΣ Έβρου: Κυρίαρχος ο Ορέστης στο ντέρμπι κορυφής της Α’ κατηγορίας, 3-0 τον Ιπποκράτη

Κυρίαρχος ήταν ο Ορέστης Ορεστιάδας στο σημερινό ντέρμπι κορυφής με τον Ιπποκράτη Αλεξανδρούπολης, τον οποίο κέρδισε 3-0 και έμεινε μόνος του στην κορυφή του πρωταθλήματος Α κατηγορίας ΕΠΣ Έβρου, χωρίς να έχει δεχθεί μάλιστα ούτε γκολ στις 7 πρώτες αγωνιστικές.

Η ομάδα της  Ορεστιάδας δεν την… πάτησε όπως στο αντίστοιχο ντέρμπι  πέρυσι με τον ίδιο αντίπαλο, με γκολ  του Χρηστούδη στο 40 πήρε το προβάδισμα και με ένα γρήγορο του Σταματόπουλου στο 46 ουσιαστικά τελείωσε το ματς  πριν διαμορφώσει το τελικό 3-0  ο Λαζαρίδης στο 84.

Ο Ορέστης έπαιξε στο νικητήριο ντέρμπι με τους: ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ, ΚΟΜΕΣΙΔΗΣ, ΘΑΝΟΣ, ΚΟΤΖΑ (72΄ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ). ΓΚΟΥΝΤΕΝΟΥΔΗΣ, ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΧΡΗΣΤΟΥΔΗΣ (72΄ ΤΣΟΜΠΑΝΟΥΔΗΣ), ΜΑΜΡΙΚΙΣΒΙΛΙ (50΄ ΚΑΠΟΥΣΟΥΖΗΣ), ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ, ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΖΕΛΕΠΗΣ (78΄ ΛΙΑΝΑΣ). 

Κάθε λόγο να είναι απόλυτα ευχαριστημένος από το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Ορέστη στο φετινό πρωτάθλημα, έχει ο Πρόεδρος του Παναγιώτης Μαργαριτίδης (δεξιά στο χθεσινό ντέρμπι)  

Ο Ορέστης απέκτησε έτσι διαφορά τριών πόντων από τον σημερινό του αντίπαλο και την αύξησε στους 8 από την τρίτη Θράκη Φερών που υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 3-3 εκτός έδρας από τον Εθνικό  Αλεξανδρούπολης. Ισόπαλο 1-1 έληξε το πάλαι ποτέ ντέρμπι μεταξύ Α.Ε.Διδυμοτείχου και Έβου Σουφλόυ στο γήπεδο Ελληνοχωρίου, ενώ εντυπωσιακά ήταν τα σκορ στο Α.Ο.Νεοχωρίου-Άρδας Καστανεών 3-3  και Μαίστρος-Νίκη Απαλού 3-1.

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 7ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ορέστης Ορεστιάδας – Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης 3-0 (40′ Χρηστούδης, 46′ Σταματόπουλος, 84′ Λαζαρίδης)
ΑΟ Μαΐστρου – Νίκη Απαλού 3-1 (65′, 72′ Καλυβάς, 74′ Πεχλιβανίδης – 67′ αυτ.)

ΑΟ Νεοχωρίου – Άρδας Καστανεών 3-3 (Παπαθανασίου, Μπαλλάκης, Κούρτης – Κουτέρης (2), Γκαργκαβούζης)
ΑΕ Διδυμοτείχου – Έβρος Σουφλίου 1-1 (18′ Αραμπατζής – 86′ Μπάμνιος)
Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Θράκη Φερών 3-3 (Παπαδάκης, Σαραντάκης, Κυριζάκης – Πρίφτης (2), Τσολακάκης)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 7 ΑΓΩΝΕΣ)
1. Ορέστης Ορεστιάδας 21 (25-0)
—————————————
2. Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης 18 (14-8)
3. Θράκη Φερών 13 (18-6)
4. ΑΕ Διδυμοτείχου 11 (15-10)
5. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 8 (15-16)
6. ΑΟ Μαΐστρου 8 (9-13)
7. Νίκη Απαλού 6 (8-18)
8. ΑΟ Νεοχωρίου 6 (8-17)
9. Άρδας Καστανεών 4 (7-24)
10. Έβρος Σουφλίου 3 (5-11)

Αφήστε το σχόλιό σας

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

*