Γ’ εθνική: Απ’ το κακό στο χειρότερο η Αλεξανδρούπολη F.C, νέα εντός έδρας ήττα 3-0 από Παραλίμνι (ΒΙΝΤΕΟ)

Απ’ το κακό στο χειρότερο πηγαίνει στο φετινό πρωτάθλημα της  Γ’ εθνικής η Αλεξανδρούπολη F.C, αφού γνώρισε νέα εντός έδρας ήττα με 3-0 από τον Απόλλωνα Παραλιμνίου.

Η ομάδα του Έβρου πραγματοποίησε άλλη μια κακή εμφάνιση και είναι χαρακτηριστικό ότι έχει σε πέντε αγωνιστικές μόλις έναν βαθμό, ενώ έδωσε τρία παιχνίδια στο «Φώτης Κοσμάς» και μάλιστα η ισοπαλία με τον Αγροτικό Αστέρα 2-2 ήρθε στο τέλος των καθυστερήσεων του συγκεκριμένου αγώνα. Χθες κόντρα στον  Απόλλωνα Παραλιμνίου και πάλι δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα η ομάδα των Σερρών έχοντας που  πρωταγωνιστή  τον Κοσμά Γκέκα που σημείωσε χατ τρικ, να περάσει εύκολα από την Αλεξανδρούπολη.

Το πρώτο γκολ των φιλοξενουμένων ήρθε στο 29′, όταν  ο τερματοφύλακας Κεσουδάκης ανέτρεψε τον Γκέκα και ο Ξανθιώτης διαιτητής Δρακίδης έδωσε το πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Κοζαίτης επιθετικός κάνοντας το 0-1. Στο 38′ πάλι ο Γκέκας  αφού ξέφυγε εύκολα από τους αμυντικούς και πέρασε και  τον Κεσουδάκη έγραψε το 0-2.

Στο β’ ημίχρονο  ο προπονητής των γηπεδούχων Νίκος Ουσταμπασίδης που σίγουρα θα πρέπει να προβληματίζεται έντονα μαζί με την διοίκηση από αυτό το κακό ξεκίνημα, ρίσκαρε κάνοντας τρεις αλλαγές στο ημίχρονο, με χρησιμοποίηση των Μωραίτη, Μαλτέζου, Μουρατίδη, μήπως και γίνει ότι και με τον Αγροτικό Αστέρα και έρθει η ανατροπή.  Ωστόσο αφού στο 47′  ο Απόλλωνας είχε με τον Καραμπατάκη οριζόντιο δοκάρι, στο 68′ και πάλι ο Γκέκας με το έκτο του τέρμα στο πρωτάθλημα  και αφού μετά από σουτ του Παπαδόπουλου ο Κεσουδάκης έδιωξε  την μπάλα και αυτή έφτασε  στον φορμαρισμένο επιθετικό,  με πλασέ σε κενό σχεδόν τέρμα διαμόρφωσε  το τελικό 0-3.

Διαιτητές οι Ξανθιώτες Δρακίδης, Εμίν Κεχαγιά και Σπάρταλης.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ (Ουσταμπασίδης): Κεσουδάκης, Παπαγεωργίου (46′ Μαλτέζος), Τσιεγγελίδης (46′ Μωραΐτης), Λίτσιος, Μπαρμπαγιάννης, Κ. Πατσιώρας, Ευθυμιάδης (46′ Μουρατίδης), Αμπραχαμιάν, Γκαϊδατζής, Παπάζογλου, Καρακασίδης (70′ Ράλλης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Καραμπετάκης):  Γ. Νομικός, Τσομαχασβίλι, Γάκης, Κωνσταντινίδης, Γκούμας, Γεωργιάδης (73′ Ζιάκας), Καραμπατάκης (86′ Μπόμπορας), Γκέκας (86′ Ιωαν. Νομικός ), Πέτρου (73′ Καρατλίδης), Παπαδόπουλος, Τζαμπέγια.

ΔΕΙΤΕ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΦΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤΟΥ Thrakiotis TV

Γ ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Αλεξανδρούπολη FC – Απόλλων Παραλιμνίου 0-3 (29′ πεν., 38′, 71′ Γκέκας)
Ποσειδών Μηχανιώνας – Πανθρακικός 3-1 (46′ Ξιφλινός. 53′ Ξανθόπουλος, 67′ Γκέσιος – 89′ Τανζού)
Άρης Αβάτου – Νέστος Χρυσούπολης 2-0 (6′ Μουξιός, 29′ Λεωντσάκος)
Καμπανιακός – Ορφέας Ξάνθης 2-0 (13′ Ιγνατίδης, 87′ Σαρβανίδης)
Καβάλα – Μ. Αλέξανδρος Ορφανίου 6-0 (3′, 43′, 63′ Καρακώστας, 16′ πεν., 18′ Ιορδανίδης, 50′ Παπαδόπουλος)
Θερμαϊκός Θέρμης – Πανδραμαϊκός 0-0
Αγροτικός Αστέρας – Βύρων Καβάλας 1-1 (39′ Ζήση – 81′ Παπαδόπουλος)
Ρεπό: Δόξα Δράμας