OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ΕΠΣ Έβρου: Ο Ορέστης 2-0 στο ντέρμπι τη Θράκη Φερών – Ανέβηκε τρίτη η Α.Ε.Διδυμοτείχου

Ο Ορέστης Ορεστιάδας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι  της Α΄ Κατηορίας της ΕΠΣ Έβρου με 2-0 απέναντι στη Θράκη Φερών, την οποία η Α.Ε.Διδυμοτείχου “έπιασε” στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και μάλιστα έχει προβάδισμα για τα play off, μετά το εντός έδρας … στραβοπάτημα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης. 

Στην Ορεστιάδα ο πρωτοπόρος Ορέστης στο α’ ημίχρονο  μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Χριστοφορίδη που πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με τη νέα του ομάδα. Ενώ το δεύτερο τέρμα σημειώθηκε στο 75′ από τον Ανδρεάδη που σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μετά από αυτό του Κυπέλλου

Στο Ελληνοχώρι η Α.Ε.Διδυμοτείχου επικράτησε με το ευρύ 4-1 επί του Απαλού και όχι μόνο πήρε προβάδισμα για τα play off έναντι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, αλλά ισοβ.αθμισε και στην τρίτη θέση με τις Φέρες.

Επωφελήθηκε όπως τονίσαμε και από την ισοπαλία 1-1 του Εθνικού με το Νεοχώρι στην Αλεξανδρούπολη και έτσι έχει… αέρα δύο βαθμών, αλλά τελευταία αγωνιστική παίζει στην έδρα του Ιπποκράτη.

Στα δύο παιχνίδια του Σαββάτου τις νίκες πήραν ο Έβρος Σουφλίου που επικράτησε επιβλητικά με 5-0 του Άρδα Καστανεών και ο Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης που πέρασε με 0-3 από την έδρα του ΑΟ Μαΐστρου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η νέα βαθμολογία:

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ (ΚΥΡΙΑΚΗ)
Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΑΟ Νεοχωρίου 1-1 (44′ Τρανόπουλος – 5′ Ντουμανάκης)
Ορέστης Ορεστιάδας – Θράκη Φερών 2-0 (5′ Χριστοφορίδης, 75′ Ανδρεάδης)
ΑΕ Διδυμοτείχου – Νίκη Απαλού 4-1 (Τζουμακίδης (2), Κοκκινίδης, Μπαγινέτας – Μακρίδης)

Έβρος Σουφλίου – Άρδας Καστανεών 5-0 (21′ Παπάζογλου, 26′ Λυμτσιούλης, 45+2′ Ασλανίδης, 88′ Ασλανίδης, 90+2′ Ασλανίδης)
ΑΟ Μαΐστρου – Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης 0-3 (25′ Γκαβανόζης, 46′ Τηλέγραφος, 49′ Κουρτίδης)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 17 ΑΓΩΝΕΣ)
1. Ορέστης Ορεστιάδας 45 (56-4)
—————————————
2. Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης 38 (35-16)
3. Θράκη Φερών 28 (34-19)
4. ΑΕ Διδυμοτείχου 28 (28-17)
5. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 26 (34-30)
6. Έβρος Σουφλίου 17 (21-23)
7. ΑΟ Νεοχωρίου 17 (20-33)
8. ΑΟ Μαΐστρου 13 (17-38)
9. Άρδας Καστανεών 12 (13-41)
10. Νίκη Απαλού 9 (15-44)

Πηγή: thrakisports.gr