Αλεξανδρούπολη: Σπουδαίες επιτυχίες για την εβρίτικη ομάδα Computer Action στον Παγκόσμιο  Διαγωνισμό Αθλητικής Ρομποτικής

Αλεξανδρούπολη: Σπουδαίες επιτυχίες για την εβρίτικη ομάδα Computer Action στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Αθλητικής Ρομποτικής

Σπουδαίες επιτυχίες πέτυχε η εβρίτικη ομάδα Computer Action από την Αλεξανδρούπολη, στον Παγκόσμιο Διαγωνισμό Αθλητικής Ρομποτικής “Minoan RobotSports Competition” MRC -Minoan Robotsports Competition Global Olympiad HERO Hellenic Εducational  Robotics Organization  που διεξήχθη  07/04 – 10/04 στο  Ηράκλειο της Κρήτης.

To Computer Actionπήρε μέρος στην διοργάνωση με 7 ομάδες, ενώ  συνολικά συμμετείχαν 2000+ παιδιά, από 31 χώρες και το θέαμα ήταν πραγματικά μοναδικό. Ομάδες από Νοτια Κορέα, Ρουμανία, Αρμενία, Τουρκία, Αίγυπτο κ.α. χώρες.


Μέσα σε όλα αυτά και καθώς τα παιδιά των ομάδων από την Αλεξανδρούπολη κάθε φορά χαλούσαν τα ρομπότ τους ώστε να κατασκευάσουν το επόμενο ρομπότ για το επόμενο άθλημαπέτυχαν και τρομερές διακρίσεις.


 4 Χρυσά Παγκόσμια Κύπελλα:
RoboMechanics 1η θέση στο RC Drag Race!
RoboStrikers 1η θέση στο Shooting (σκοποβολή)!
LegoΚεραυνοί 1η θέση στο Exhibition (έκθεση) και ειδικότερα στην κατηγορία Fair Play!
RoboBoys 1η θέση στο Exhibition (έκθεση) και ειδικότερα στην κατηγορία Social Impact!


5 Ασημένια Παγκόσμια Κύπελλα
RoboGirls 2η θέση στο Ρομποτικό Ποδόσφαιρο!
RoboBoys 2η θέση στο RC Drag Race!
RoboGamers 2η θέση στο Shooting (σκοποβολή)!
RoboGirls 2η θέση στο Exhibition (έκθεση) και ειδικότερα στην κατηγορία Presentation!
PareaFires 2η θέση στο Exhibition (έκθεση) και ειδικότερα στην κατηγορία
Fair Play!

5 Χάλκινα Παγκόσμια Κύπελλα
RoboGamers 3η θέση στο Ρομποτικό Ποδόσφαιρο!
RoboBoys 3η θέση στο Shooting (σκοποβολή)!
RoboGirls 3η θέση στο Shooting (σκοποβολή)!
RoboStrikers 3η θέση στο Exhibition (έκθεση) και ειδικότερα στην kατηγορία Model Design!
RoboMechanics 3η θέση στο Exhibition (έκθεση) στη συνολική κατηγορία (γενική κατηγορία)!  

Τα ονόματα των παιδιών ανά ομάδα είναι: 
PareaFires:
Μαλκόπουλος Ορέστης
Μπικίδης Κωνσταντίνος
Πετροσιάν Δαβίδ
LegoΚεραυνοί:
Αητατόγλου Κοσμάς
Βλασάκης Στέφανος
Κόκορης Μάριος
RoboStrikers:
Λυρώνη Κατερίνα
Παπαδοπούλου Βασιλεία
Ρηνέλλη Στελλίνα
Χρηστακίδης Δημήτρης
RoboGirls:
Βούλκου Δέσποινα
Γούδας Χρυσή
Μήτσιου Μαρίλια
RoboGamers:
Πρασόπουλος Αλέξανδρος
Τερζενίδου Γεωργία
Τσελεμπάκης Κωνσταντίνος
RoboBoys:
Κούγκουλλι Παναγιώτης
Μπίκος Κωνσταντίνος
Χατζής Δημήτρης

RoboMechanics:
Γκόγκος Χρήστος
Γούδας Σωτήρης
Δημούδης Γιώργος
Πρασόπουλος Απόστολος