Στις 17 Δεκεμβρίου ορκίζονται ο νέος Περιφερειάρχης ΑΜΘ Χριστόδουλος Τοψίδης και το Περιφερειακό Συμβούλιο

Στις 17 Δεκεμβρίου ορκίζονται ο νέος Περιφερειάρχης ΑΜΘ Χριστόδουλος Τοψίδης και το Περιφερειακό Συμβούλιο

Την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2023 θα γίνει η ορκωμοσία του νέου Περιφερειάρχη Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης Χριστόδουλου Τοψίδη, αλλά και του καινούργιου 45μελούς Περιφερειακού Συμβουλίου.

Η ορκωμοσία θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής Κομοτηνής και ήδη οι εκλεγμένοι Περιφερειακοί Σύμβουλοι έχουν λάβει τις προσκλήσεις για την τελετή.  Οι Συνδυασμοί κατέλαβαν τις παρακάτω έδρες στο Περιφερειακό Συμβούλιο ΑΜΘ μετά τις διπλές εκλογές 8 και 15 Οκτωβρίου, όπου η “Περιφερειακή Σύνθεση” την δεύτερη Κυριακή επικράτησε της “Νέας Περιφερειακής Αναγέννησης” του νυν Περιφερειάρχη Χρήστου Μέτιου:

  1. Περιφερειακή Σύνθεση (Τοψίδης) 27 έδρες
  2. Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση (Μέτιος) 13 έδρες
  3. Μαζί για την Αλλαγή (Καγγελίδης) 2 έδρες
  4. Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία (Ηλιόπουλος) 2 έδρες
  5. Λαϊκή Συσπείρωση Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης (Κλάδης) 1 έδρα

Οι 45 νέοι Περιφερειακοί Σύμβουλοι που θα ορκιστούν είναι κατά νομό και παράταξη:

Εκλογική Περιφέρεια Έβρου

  1. Πιτιακούδης Μιχαήλ του Σωτηρίου (Περιφερειακή Σύνθεση)
  2. Βενετίδης Κωνσταντίνος του Πασχάλη (Περιφερειακή Σύνθεση)
  3. Μπαχαρίδου Φανή του Κωνσταντίνου (Περιφερειακή Σύνθεση)
  4. Πουλιλιός Ευάγγελος του Δημητρίου (Περιφερειακή Σύνθεση)
  5. Κατσογριδάκης Στυλιανός του Ιωάννη  (Περιφερειακή Σύνθεση)
  6. Μεντίζης Χριστόδουλος του Δημητρίου  (Περιφερειακή Σύνθεση)
  7. Δελησταμάτης Βασίλειος του Μόσχου (Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση)
  8. Τσώνης Αθανάσιος του Κωνσταντίνου  (Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση)
  9. Γκουλιάμα – Μανδαλίδου Αλεξάνδρα του Κωνσταντίνου (Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση)
  10. Ηλιόπουλος Στέργιος του Δημητρίου (Επικεφαλής Ανεξάρτητης Ενωτικής Πρωτοβουλίας)
  11. Κλάδης Διονύσιος του Παύλου (Επικεφαλής της Λαϊκής Συσπείρωσης)

Εκλογική Περιφέρεια Ροδόπης

  1. Ταπατζάς Εμμανουήλ του Ιωάννη (Περιφερειακή Σύνθεση)
  2. Χατζή Μεμέτ Ριτβάν του Αζήζ (Περιφερειακή Σύνθεση)
  3. Μολλά Ισά Ριτβάν του Χουσεϊν (Περιφερειακή Σύνθεση)
  4. Ευκαρπίδης Νικόλαος του Θεόδωρου (Περιφερειακή Σύνθεση)
  5. Οσμάν Πεχλιβάν Αχμέτ του Αλή (Περιφερειακή Σύνθεση)
  6. Τσαλικίδης Νικόλαος του Παναγιώτη (Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση)
  7. Μουμίν Καάν του Χουσεΐν  (Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση)
  8. Κασάπ Αχμέτ του Μεχμέτ (Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση)

Εκλογική Περιφέρεια Ξάνθης

  1. Χατζηγκενέ Ιρφάν του Ιδρίζ  (Περιφερειακή Σύνθεση)
  2. Ισμαήλκο Φατήχ του Χαμδή(Περιφερειακή Σύνθεση)
  3. Μπρίκα Πολυξένη του Παύλου (Περιφερειακή Σύνθεση)
  4. Γιουρούκ Σαλή του Χουσεΐν (Περιφερειακή Σύνθεση)
  5. Παυλακάκη Βασιλική του Ιωάννη (Περιφερειακή Σύνθεση)
  6. Αμούτσκα Ιμπραχήμ του Μεχμέτ (Περιφερειακή Σύνθεση)
  7. Μέτιος Χρήστος του Γεωργίου (Επικεφαλής Νέας Περιφερειακής Αναγέννησης)
  8. Κουρτίδης Κωνσταντίνος του Ευαγγέλου (Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση)
  9. Ψωμά Σοφία του Αθανασίου (Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση)

Εκλογική Περιφέρεια Καβάλας

  1. Μαρκόπουλος Θεόδωρος του Αλέξιου  (Περιφερειακή Σύνθεση)
  2. Δαλακούρας Γεώργιος του Αθανασίου  (Περιφερειακή Σύνθεση)
  3. Ιωσηφίδης Αλέξανδρος του Νικολάου  (Περιφερειακή Σύνθεση)
  4. Ιγνατιάδης Στυλιανός του Κωνσταντίνου (Περιφερειακή Σύνθεση)
  5. Δαλκίτζης Χαράλαμπος του Χρήστου  (Περιφερειακή Σύνθεση)
  6. Πολίτης Αλέξιος του Κωνσταντίνου  (Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση)
  7. Αντωνιάδης Κωνσταντίνος του Συμεών  (Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση)
  8. Σεϊτανίδης Χαρίλαος του Αθανασίου (Μαζί για την Αλλαγή)
  9. Λυμπεράκης Δημήτριος του Αναστασίου (Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία)

Εκλογική Περιφέρεια Θάσου

  1. Αρχοντής Παναγιώτης του Σπυρίδωνος  (Περιφερειακή Σύνθεση)

Εκλογική Περιφέρεια Δράμας

  1. Μουρβετίδης Μιχαήλ του Χρήστου (Περιφερειακή Σύνθεση)
  2. Πατακάκης Ανάργυρος του Ανάργυρου(Περιφερειακή Σύνθεση)
  3. Παναγιωτίδης Αλέξανδρος του Κωνσταντίνου  (Περιφερειακή Σύνθεση)
  4. Κόντος Κωνσταντίνος του Δημητρίου (Περιφερειακή Σύνθεση)
  5. Παπαεμμανουήλ Γρηγόριος του Βασιλείου (Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση)
  6. Μποδούρογλου Κατερίνα του Μιχαήλ (Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση)
  7. Καγγελίδης Δαμιανός του Ιωάννη (Επικεφαλής Μαζί για την Αλλαγή)