ΕΠΣ Έβρου: Νίκες για Αλεξανδρούπολη FC, Εθνικό Αλεξ/πολης, Α.Ε.Διδυμοτείχου, διαμαρτυρίες για τη διατησία

Με νίκες των δύο ομάδων της Αλεξανδρούπολης προς το τέλος των αγώνων αλλά και πολλά παράπονα ομάδων απ’ την διαιτησία, συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας ΕΠΣ Έβρου.

Η Αλεξανδρούπολη F.C κέρδισε 2-0 μέσα στην Δραγάνa τον Ιπποκράτη με γκολ στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης από τον Κώστα Πατσιώρα, όπως και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης τον μαχητικό Άρδα Καστανεών στο τελευταίο 20λεπτο, με τους φιλοξενούμεους να έχουν μείνει με 9 παίκτες (Ντινούδης, Πετράς) και να διαμαρτύρονται έντονα για την διαιτησία του Στρατούδη.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη της Α.Ε.Διδυοτείχου με 2-1 μέσα στον Απαλό επί της Νίκης, αλλά και εκεί οι δυο ομάδες “φωνάζουν” για τον διαιτητή Σταφυλά.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Θράκη Φερών που επικράτησε του ΑΟ Νεοχωρίου με 2-3 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-0 στο 22′ με τον Μπόρα αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 29′ με τον Δομπάζη. Μετά από δέκα λεπτά ήρθε η ανατροπή χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Πρίφτη που έκανε το 1-2. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 1-3 με το τέρμα του Καλυβά στο 67ο λεπτό και τους γηπεδούχους το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-3 στο 88′ με τον Αλεξακούδη, σκορ που έμεινε ως το τέλος της αναμέτρησης.

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης – Αλεξανδρούπολη FC 0-2 (75′, 85′ Πατσιώρας Κων.)
Νίκη Απαλού – ΑΕ Διδυμοτείχου 1-2 (77′ αυτ. – 33′ πεν. Τζουμακίδης – 50′ Παπούδης)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Άρδας Καστανεών 2-0 (70′ Κυδωνάκης, 90+1′ Λημνιός)
ΑΟ Νεοχωρίου – Θράκη Φερών 2-3 (29′ Δομπάζης, 88′ Αλεξακούδης – 22′ Μπόρας, 32′ πεν. Πρίφτης, 67′ Καλυβάς)
Ρεπό: Έβρος Σουφλίου