ΕΠΣ Έβρου: Ξέφυγε περισσότερο ο πρωτοπόρος Ορέστης, μετά το ισόπαλο 2-2 Φερών-Ιπποκράτη

Ξέφυγε ακόμα περισσότερο ο πρωτοπόρος Ορέστης Ορεστιάδας στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας Έβρου, αφού συνέτριψε τον Απαλό με 6-1 ενώ στο ντέρμπι των ομάδων που τον ακολουιούν, Θράκη Φερών και Ιπποκράτς ήρθαν χθες ισόπαλοι 2.2.

Η ομάδα της Ορεστιάδας αύξησε έτσι την διαφορά από τους διώκτες της στους 7 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική μπορεί να κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο. Στο χθεσινό ματς των Φερών, ο Ιπποκράτης βρέθηκε δύο φορές μπροστά στο σκορ, αλλά η γηπεδούχος Θράκη αντέδρασε και απάντησε ισοφαρίζοντας τον. Όλα τα τέρματα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ακυρώθηκε στο τέλος γκολ του Ιπποκράτη ως φάουλ.

Ο πρωτοπόρος Ορεστης Ορεστιάδας έκανε περίπατο με τον νεανικό Απαλό επικρατώντας με 6-1 και τους Ανδρεάδη, Χριστοφορίδη να πετυχαίνουν από δύο γκολ.

Η ΑΕ Διδυμοτείχου πέρασε από την δύσκολη έδρα του ΑΟ Νεοχωρίου πετυχαίνοντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο ενώ ενδιάμεσα είχαν ισοφαρίσει οι γηπεδούχοι.

Ο  Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε με 3-1 των Καστανιών, ενώ με τους τρεις βαθμούς της νίκης επέστρεψε από τον Μαίστρο  η ομάδα του Έβρου Σουφλίου χάρη στα δύο τέρματα που πέτυχε ο Γιώργος Τοπούζης από το α’ ημίχρονο. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο δεύτερο με το αυτογκόλ του Ράπτη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η νέα βαθμολογία:

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Θράκη Φερών – Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης 2-2 (18′ Μπάμπιτς, 29′ Καλαϊτζίδης – 3′ Δεδελούδης, 24′ Γκαβανόζης)
ΑΟ Νεοχωρίου – ΑΕ Διδυμοτείχου 1-2 (37′ Ρουσσίδης – 30′ Λουλουδάκης, 46′ Καραγιάννης)
ΑΟ Μαΐστρου – Έβρος Σουφλίου 1-2 (58′ αυτ. Ράπτης – 7′, 39′ Τοπούζης)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Άρδας Καστανεών 3-1 (Τρανόπουλος (2), Αμπραχαμιάν – Κουτέρης)
Ορέστης Ορεστιάδας – Νίκη Απαλού 6-1 (Ανδρεάδης (2), Χριστοφορίδης (2), Χρηστούδης, Παγωνίδης – Σιδηρόπουλος)