Ορεστιάδα: Το 2ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ιστορίας και Πολιτισμού από 13 έως 15 Οκτωβρίου

Ορεστιάδα: Το 2ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ιστορίας και Πολιτισμού από 13 έως 15 Οκτωβρίου

Το 2ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ιστορίας και Πολιτισμού θα διεξαχθεί στην πόλη της Ορεστιάδας με θέμα «Πολιτιστική Κληρονομιά και Τοπική  Ανάπτυξη», από 13 έως και 15 Οκτωβρίου 2017 στις εγκαταστάσεις της Σχολής Επιστημών Γεωπονίας και Δασολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης στη Νέα Ορεστιάδα. 

Το πλούσιο πρόγραμμα της εξαιρετικά ενδιαφέρουσας αυτής διοργάνωσης που ξεκίνησε πέρυσι, περιλαμβάνει:

Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2017
15.00-16.15: Προσέλευση και εγγραφή συνέδρων
Αμφιθέατρο «Ζαφείρης Άμπας»
16.15-17.00: Χαιρετισμοί
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Αμφιθέατρο «Ζαφείρης Άμπας»
17.00- 17.20: Επιτελής XVI Μ/Κ ΜΠ Αντισυνταγματάρχης (ΥΠ) Θεόδωρος Τσιγγέλης,
Περιβαλλοντικές Δράσεις του Δ΄ Σώματος Στρατού «Θράκη» στην Περιοχή Ευθύνης της XVI Μηχανοκίνητης Μεραρχίας Πεζικού «Διδυμότειχο»
17.20-17.40: Αθανάσιος Β. Κούγκουλος,
Αναπαραστάσεις της Αδριανούπολης στην ελληνική πεζογραφία του 19ου αιώνα
17.40-18.00: Ιωάννης Μ. Κούζας και Βασιλική Ι. Κούζα,
Η διαχείριση των ιστορικών και αρχαιολογικών μνημείων για την οικονομική ανάπτυξη του Βορείου Έβρου
Μεγάλες Προσωπικότητες
18.00-18.20: Μαρία Ψαρρά,
Στέφανος Θεοδώρου Καραθεοδωρή: Διακεκριμένος ιατρός, λόγιος και άνθρωπος
18.20-18.40: Δημήτριος Παπάζογλου,
Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή: Ο παγκοσμίου φήμης Έλληνας μαθηματικός
18.40-19.00: Βάια Μπλιάτσιου,
Ο Διδυμοτείχου, Ορεστιάδος και Σουφλίου Ιωακείμ Σιγάλας
19.00-19.30: Συζήτηση
19.30-19.45: Διάλειμμα
19.45-20.05: Βάια Τσεπελή,
Η ζωή και το έργο του Γεώργιου Βιζυηνού με έμφαση στη διδακτορική του διατριβή
20.05-20.25: Βασιλική Πανταζή,
Η συμβολή του Εμμανουήλ Δουλά στην απελευθέρωση της Θράκης
20.25-20.45: Ελευθερία Μανώλη,
Αύρα Θεοδωροπούλου: Η γυναίκα, η μουσικός, η αγωνίστρια
20.45-21.15: Συζήτηση

Αμφιθέατρο «Κωνσταντίνος Σίδερης»
Φυσικό και Αστικό Περιβάλλον
18.00-18.20: Γεώργιος Μαλλίνης,
Διαχρονικές αλλαγές κάλυψης/χρήσης γης στο Δήμο Ορεστιάδας
18.20-18.40: Ελένη Ραντζούδη,
Ο Πευκώνας της Νέας Ορεστιάδας
18.40-19.00: Δημήτριος Βουρνέλης και Αικατερίνη Μουρδικούδη,
Ο Μύλος των Πετρωτών
19.00-19.30: Συζήτηση
19.30-19.45: Διάλειμμα
19.45-20.05: Μαρία Γεωργοπούλου,
Πολιτιστική κληρονομιά και περιβάλλον: Η ανάπλαση της πλατείας και του εμπορικού
κέντρου της Νέας Ορεστιάδας
20.05-20.25: Θωμαΐς Ζαβαλιάρη,
Φωτογραφικές περιηγήσεις στην κεντρική πλατεία της Νέας Ορεστιάδας
20.25-20.45: Ζήσης Αλεξούδης και Ανδρέας Καραθανάσης,
Νέα Ορεστιάδα: Κτίρια της κεντρικής πλατείας στο διάβα του 20ου αιώνα
20.45-21.15: Συζήτηση

Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2017
Αμφιθέατρο «Ζαφείρης Άμπας»
Ιστορία
09.00-09.20: Βασίλειος Θεοχαρίδης
Η εξέλιξη της Ορεστιάδας του Ορέστη στην Αδριανούπολη του Αδριανού
09.20-09.40: Αθανασία-Λυδία Δερβίσογλου,
Από την Ανατολική Θράκη στη Νέα Ορεστιάδα: Ένα ταξίδι στο χρόνο
09.40-10.00: Δημήτριος Μόκαλης,
Από το Καραγάτς στη Νέα Ορεστιάδα
10.00-10.30: Συζήτηση
10.30-10.45: Διάλειμμα
10.45-11.05: Aθηνά Μόρφη,
Η επίδραση της πολιτισμικής κληρονομιάς του τόπου μας στη συγκρότηση και
διατήρηση της ψυχολογικής μας ταυτότητας
11.05-11.25: Αναστασία Τσαπανίδου,
Η αδριανουπολίτικη εφημερίδα Η Φωνή της Θράκης (1879-1880): Μαρτυρίες για την
ελληνική κοινότητα του Εντίρνε
11.25-11.55: Συζήτηση
Αμφιθέατρο «Κωνσταντίνος Σίδερης»
Ιστορία
09.00-09.20: Αθανάσιος Αν. Γεωργίσης,
Η Εβραϊκή κοινότητα της Νέας Ορεστιάδας
09.20-09.40: Μαρία Ραφαηλία Μπιμπισίδου,
Το Νέο Χειμώνιο στη ροή του χρόνου
09.40-10.00: Διαμαντής Μυρτσίδης και Χρήστος Μυρτσίδης,
Τα παραδοσιακά καφενεία της Νέας Βύσσας
10.00-10.30: Συζήτηση
10.30-10.45: Διάλειμμα
Εκκλησίες – Φιλανθρωπικό και Κοινωνικό Έργο
10.45-11.05: Γεώργιος Καραγκιοζίδης,
Ιερός Ναός Αγίου Νικολάου Παταγής και Εξωκλήσι Αγίας Παρασκευής Νέας Βύσσας
11.05-11.25: Ελευθερία Ιωαννίδου και Χρυσούλα Τσαμπλή,
Η δράση της Τράπεζας Αγάπης του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού Αγίων Θεοδώρων
Νέας Ορεστιάδας
11.25-11.45: Συζήτηση
Αμφιθέατρο «Ζαφείρης Άμπας»
Εκπαίδευση
16.30-16.50: Πασχαλίνα Σίσκου, Σπυρίδων Γαλατσίδας και Ευάγγελος Μανωλάς,
Δημοτική Βιβλιοθήκη Ορεστιάδας: Αξιολόγηση ικανοποίησης χρηστών
16.50-17.10: Μάρθα Κωστοπούλου, Φωτεινή Μπαντούδη και Γεώργιος Τσαντόπουλος,
Γνώσεις και στάσεις σε περιβαλλοντικά ζητήματα: Η περίπτωση των μαθητών
πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου Ορεστιάδας
17.10-17.30: Ευάγγελος Μανωλάς, Αριστοτέλης Χ. Παπαγεωργίου, Παρασκευή Καρανικόλα
και Στυλιανός Ταμπάκης,
Εθελοντισμός: Οι απόψεις των φοιτητών Δασολογίας και Διαχείρισης Περιβάλλοντος
και Φυσικών Πόρων του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης
17.30-18.00: Συζήτηση
18.00-18.15: Διάλειμμα
18.15-18.35: Σιδερή Λεύκελη και Γεώργιος Τσαντόπουλος,
Εξοικονόμηση ενέργειας στο Δήμο Ορεστιάδας: Αξιολόγηση της στάσης των μαθητώντης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης
18.35-18.55: Δημήτριος Γκεντσίδης,
Ζάππειον Ανώτερον Παρθεναγωγείον Αδριανουπόλεως
18.55-19.15: Δημήτριος Κιηγμάς και Γεώργιος Ρυζιώτης,
Ελληνικό Γυμνάσιο Αδριανουπόλεως
19:15-20.15: Συζήτηση
Αμφιθέατρο «Κωνσταντίνος Σίδερης»
Ελληνική Γραμματεία
16.30-16.50: Μαρίνα Σιρδάρη,
Η Κιβωτός της Ελληνικής Γλώσσας
16.50-17.10: Ευθαλία Γέρου,
Γεώργιος Βιζυηνός: Ηθογραφία και περιβάλλον της Θράκης στα διηγήματά του
17.10-17.30: Συζήτηση
17.30-17.45: Διάλειμμα
Μουσεία
17.45-18.05: Χρυσούλα Σαββοπούλου και Φωτεινή Μπαντούδη,
Στρατηγικές επικοινωνίας για ζητήματα πολιτιστικής κληρονομιάς: Η περίπτωση του Ιστορικού και Λαογραφικού Μουσείου Νέας Ορεστιάδας και Περιφέρειας
18.05-18.25: Κωνσταντίνος Δεμερτζής και Λάζαρος Ηλιάδης,
Η αξιοποίηση των σύγχρονων τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνιών στην μουσειοπαιδαγωγική: Η περίπτωση του Ιστορικού και Λαογραφικού Μουσείου Νέας
Ορεστιάδας και Περιφέρειας
18.25-18.45: Συζήτηση

Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2017
Αμφιθέατρο «Ζαφείρης Άμπας»
Γεωργικά Εργαλεία- Αγροτικά Προϊόντα – Διατροφική Κουλτούρα
10.30-10.50: Χριστίνα Κατράκου και Παναγιώτης Γεωργίου,
Τα παραδοσιακά γεωργικά εργαλεία στο Δήμο Ορεστιάδας ως ιστορική και πολιτιστική
κληρονομιά
10.50-11.10: Θεόδωρος Μανουσίδης, Σταυριανή Κουτσού και Αθανάσιος Ράγκος,
Η συμβολή της πιστοποίησης των ιδιότυπων αγροτικών προϊόντων στην ανάπτυξη της
τοπικής οικονομίας και στην ανάδειξη του τόπου
11.10-11.30: Κυριακή Μπουρμά και Βασιλική Τσομπανίδου,
Η συμβολή της γυναικείας συλλογικότητας και συνεργατικότητας στην ανάδειξη της
τοπικής γαστρονομίας στην περιοχή του Δήμου Ορεστιάδας
11.30-12.00: Συζήτηση
Πληθυσμιακές Ομάδες
16.30-16.50: Ευτυχία Καρρού,
Η πολιτιστική κληρονομιά των Μάρηδων
16.50-17.10: Ιωάννης Παπαδόπουλος,
Οι Γκαγκαβούζηδες της Ορεστιάδας
17.10-17.30: Βασιλική Ολμπασάλη,
Οι Γκαγκαβούζηδες του Θουρίου
17.30- 18.00: Συζήτηση
18.00-18.15: Διάλειμμα
Παραδοσιακές Ενδυμασίες
18.15-18.35: Άννα Λάμπογλου,
Το κόσμημα στην παραδοσιακή φορεσιά των Μάρηδων
18.35-18.55: Δήμητρα Τριανταφυλλίδου,
Οι καθημερινές συνήθειες και η ενδυμασία των Αδριανουπολιτών
18.55-19.15: Σιδερή Λεύκελη και Μελπομένη Τάζογλου,
Η εξέλιξη της γυναικείας ενδυμασίας στα Ρίζια
19.15-19.35: Νεκταρία-Άννα Σαρδάνη,
Η παραδοσιακή γυναικεία φορεσιά της Νέας Βύσσας
19.35-20.05: Συζήτηση
Αμφιθέατρο «Κωνσταντίνος Σίδερης»
Αθλητισμός
10.30-10.50: Ελπίδα Φαρδογιάννη,
Αθλητές της Ορεστιάδας που διακρίθηκαν σε εθνικό και διεθνές επίπεδο στην
πετοσφαίριση, στο ποδόσφαιρο και στο taekwondo
10.50-11.10: Διαμαντής Μυρτσίδης και Χρήστος Μυρτσίδης,
Οι ποδοσφαιρικές ομάδες του Δήμου Ορεστιάδας
11.10-11.30: Χρήστος Χρηστούδης και Νικόλαος Κούκλατζης,
Μουσικός Γυμναστικός Σύλλογος Ορέστης Ορεστιάδας
11.30-12.00: Συζήτηση
12.00-12.15: Διάλειμμα
12.15-12.35: Ιωάννης Μ. Κούζας,
Η καλαθοσφαίριση στην Ορεστιάδα
12.35-12.55: Κωνσταντίνος Δούλιας,
Η πετοσφαίριση στην Ορεστιάδα: Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας
12.55-13.15: Συζήτηση
Σύλλογοι
16.00-16.20: Πασχάλης Μαυρίδης,
Πολιτιστικοί – Επαγγελματικοί Σύλλογοι – Σωματεία Νέας Ορεστιάδας
16.30-16.50: Νίκη Καλαϊτζόγλου,
Σύλλογος Απογόνων Καραγατσιανών-Αδριανουπολιτών «Η Ορεστιάδα»
16.50-17.10: Νικόλ – Ιουστίνη Ιωαννίδου και Μαρία Αζορίδου,
Σύλλογος Κυριών και Δεσποινίδων Νέας Ορεστιάδας «Φιλόπτωχος Αδελφότης»
17.10-17.30: Χρυσή Νικολακούδη,
Σκάκι: Πολιτιστική διαδρομή στη Νέα Ορεστιάδα
17.30-18.00: Συζήτηση
18.00-18.15: Διάλειμμα
Ήθη και Έθιμα
18.15-18.35: Αλεξάνδρα Καλεντζίδου,
Ήθη και έθιμα των Αρβανιτών στο Δήμο Ορεστιάδας
18.35-18.55: Θεόδωρος Κυρκούδης,
Έθιμα και παραδόσεις των γηγενών στο Τρίγωνο Ορεστιάδας
18.55-19.15: Χριστίνα Καραθανάση,
Ταφικά έθιμα του τελευταίου αποχαιρετισμού στα Αμπελάκια
19.15-20.15: Συζήτηση

 

ΤΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ

Μοιραστείτε το άρθρο

Απάντηση